Tradities goed voor natuur en landschap Tradities en rituelen, gewoonten en gebruiken, maar ook alledaagse dingen stonden centraal in het Jaar van de Tradities (2009). In Zeeland kreeg het een doorloop tot half dit jaar, met als afsluiting de conferentie Echt Zeeuws?! Doel van het themajaar was meer inzicht te bieden in de eigen tradities en die van de omgeving. Hoewel we het ons dikwijls niet bewust zijn, kent de Zeeuwse samenleving nog heel wat van dit culturele erfgoed, ook in de groen-blauwe sector. Tradities onder druk en in de lift De publieksfavorieten v.-- Groenblauwe tradities n Musterdvumme traditioneel de woonplaats van de bunzing, (c. Jacobusse) We leven in een snel veranderende tijd. waarin de wereld dagelijks tot in de huiskamer komt. Ook in een multiculturele en digitale samenleving. Daardoor dienen zich voortdurend nieuwe dingen aan en verdwijnen bestaande gewoon ten uit beeld. Gewoonten, die we hebben overgenomen van onze ouders en voorouders, al dan niet voorzien van een eigentijdse invul ling. Het doorgeven van gewoonten en gebruiken noemen we traditie. Deftig gezegd: het overhandigen van de cultuur van de ene generatie aan de andere. Normen en waarden bijvoorbeeld, zijn vaak gestoeld op tradities. Ze staan, vooral door die dynamische samenleving, behoor lijk onder druk. Aan de andere kant is er een stroming, die het belang van tradities benadrukt. We moeten ze koesteren en voorkomen dat ze helemaal teloor gaan. Dat is mak kelijker gezegd dan gedaan trou wens. Bij veel dingen die we doen, staan we niet stil bij de herkomst. En even zo vele gewoonten zijn niet meer aan de orde. Neem de slacht- rituelen op de boerderij in novem ber. Die zijn, ook door regelgeving, voorgoed verleden tijd. Als we uitgaan van het brede begrip volkscultuur, dan bestaat daar in Zeeland zeker nog een behoorlijke belangstelling voor. Een recente inventarisatie van Scoop, instituut voor sociale en culturele ontwikkeling, leert dat in de pro vincie bijna 400 organisaties actief zijn. Van ambacht en kunstnijver heid tot streektaal en migrantencul tuur. Acht ervan houden zich bezig met landbouw en landschap (scha pen, paarden, landschap, streek producten en mussengilden). Op basis van reacties stelde Omroep Zeeland vorig jaar een Top Tien van tradities en gewoonten samen. Het ringrijden hoewel voorname lijk geconcentreerd op Walcheren - behaalde de eerste plaats, gevolgd door bolussen en babbelaars. Opmerkelijk is dat onderwerpen die een binding hebben met natuur, landschap en water in de Top Tien ontbreken. In de ogen van de mensen zijn ze er kennelijk niet, of worden ze niet als zodanig herkend. Met een beetje goede wil kunnen de mossels (zesde plaats) als blauw item worden gezien, al is de keuze waarschijnlijk eerder ingegeven door het consumeren van dit zee banket. dan door aandacht voor de traditionele kweek. Volkscultuur met een knipoog naar groen en blauw moeten we vooral zoeken onder de noemers streek producten, oude ambachten en landbouw. De gewoonten strekken lang niet altijd ten voordele van natuur en landschap. Integendeel, ze staan er nogal eens op gespan nen voet mee. De mussengilden die in de 19e eeuw werden opgericht hadden als taak het doden van zoveel mogelijk vogels - waarvoor een vergoeding werd betaald om schade aan landbouwgewassen tegen te gaan. Een traditie die we niet graag in ere hersteld zien. Nu prijkt de mus op de Rode Lijst van bedreigde vogels. De paar mussen gilden die nog bestaan, hebben het karakter van een gezelligheidsclub gekregen. Wat dat betreft is het 8 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 8