hard en de buitenrand droog. Na een poosje begint de bast van de stam te vallen en komt het eronder liggende hout bloot te liggen. Een leger aan knagende insecten vreet zich er doorheen en zo ontstaan talloze in breedte variërende gan getjes, waardoor zuurstof tot in de kern van de stam kan doordringen. In het begin zijn het voornamelijk de harde jongens, de parasitaire zwammen, die met het verteren beginnen, maar na verloop van tijd wordt het hout zachter en krijgen andere soorten een kans. Zo geeft een verterende stam bestaansmogelijkheden aan een hele reeks van levensgemeen schappen. Dat proces wordt ook wel successie genoemd. Als tijdens één momentopname al zoveel soorten aanwezig blijken te zijn, hoeveel zou dat dan voor het gehele verteringsproces zijn? Het is een mooie uitdaging dat zo goed mogelijk in kaart te brengen. levensgemeenschap de nek wordt omgedraaid. Een goed beheerder zal zoiets natuurlijk niet doen. Het Zeeuwse Landschap wil daar bij nog een stap verder gaan, en actief de hoeveelheid dood hout stimuleren. Dus voor wie hier en daar een dode stam in het bos ziet liggen: nee, dit is geen slordigheid... L. Calle is medewerker ecologie van Stichting Het Zeeuwse Landschap a Sommige stukken begroeide bast zijn je reinste kunst. (l. Calle) t Foto van de omgewaaide oude beuk. (L. calle) BOSWILG BEUK korstmossen 13 14 mossen 20 27 zeldzaam 5 4 zeer zeldzaam 2 1 Tabel l. Aantallen geïdentificeerde soorten mossen en korstmossen op de boswilg in Het Groote Gat en de beuk in het Clingse bos in het voorjaar van 2010. Bosreservaten Uit vele publicaties blijkt het enorme ecologische belang van dit soort oudere kwijnende of dode bomen. Een flinke hoeveelheid dood hout hoort in een gezond bosreservaat. Gedachten als 'laten we die bende met al die in het water liggende half verrotte stam men nu maar eens schoonmaken', of'mooi hout voor de haardka chel' zijn dus misplaatst, omdat met dit 'opruimen' ook een hele Zeeuws Landschap 11

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 11