Teloorgang vogels van het boerenland ■HU Dit is het tweede deel van een drieluik over ontwikkelingen in de vogelstand. In het eerste deel kwamen de moerasvogels aan de orde. Vooral dankzij een succesvol natuurbeleid floreren die als nooit tevoren. De boerenlandvogels die we in dit artikel bespreken, staan er heel wat slechter voor. Een analyse aan de hand van twee achtereenvolgende rode lijsten. I nn 4 De gele kwikstaart vinden we zowel op akkers als in weilanden, (c. Jacobusse) Een spotvogel; veelvoorkomende boerenerfbewoner. (C. Jacobusse) Boerenlandvogels Wat zijn boerenlandvogels? Het is geen officieel onderscheiden cate gorie vogels, maar iedere vogelaar weet wel zo'n beetje wat ermee bedoeld wordt. Het zijn vogels waarvan het voorkomen nauw ver bonden is met het agrarisch gebruik van het buitengebied. Weidevogels bijvoorbeeld horen er zonder meer bij. hoewel kieviten soms massaal op braakliggende industrieterreinen broeden en scholeksters bijvoorbeeld ook volop in de duinen voorkomen. Die twee voorbeelden geven al aan dat het onderscheid niet scherp is. Daar komt nog bij datje de vogels van het boerenland op hun beurt ook weer kunt onderverdelen in bij voorbeeld akkervogels, weidevogels en zelfs erfvogels. En tussen die groepen treedt ook nog eens overlap op. De veldleeuwerik bijvoorbeeld is zowel een weidevogel als een akkervogel net als de graspieper en kievit. Dat alles maakt het noodza kelijk aan te geven over welke vogels dit artikel precies gaat. Ook al kan tegelijkertijd gezegd worden dat hierover onder vogelaars een grote mate van consensus bestaat. Historische data Van de 31 soorten die in tabel 1 genoemd worden, zijn er twee die in Zeeland vanouds nauwelijks voor komen, namelijk de kwartelkoning en de grauwe kiekendief (daarom tussen haakjes). De geelgors, de grauwe gors en de kemphaan zijn in Zeeland in de voorbije decennia uitgestorven (vandaar het kruis) en een groot aantal andere soorten laat een fikse achteruitgang zien. De achteruitgang van boerenland vogels speelt voor sommige soorten al heel lang. De patrijs ging al vóór de Tweede wereldoorlog achteruit en de neergang van de kemphaan zette zich direct na die oorlog al in. Vogels als graspieper, veldleeuwerik en huismus zijn juist pas de laatste decennia gekelderd. Rode lijsten van 1994 en 2004 Een goede manier om te kijken hoe vogelsoorten er voor staan, is het raadplegen van de rode lijst. Soorten waarvan de populatie achteruit gaat of anderszins bedreigd wordt, worden vermeld op de rode lijst. Van de 31 soorten uit tabel 1 staan er 22 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 15