'ïvSpF - Het boerenland is het boe renland niet meer Als het klopt dat de moerasvogels floreren door succesvol natuurbeleid, dan rijst de vraag waarom boeren landvogels daar niet eveneens van profiteren. De belangrijkste reden is dat moerassen vrijwel zonder uit zondering als natuurgebied beheerd worden. Op het overgrote deel van het boerenland heeft agrarische pro ductie het primaat en moderne land bouw laat zich steeds slechter ver enigen met natuurwaarden. Door het intensieve gebruik van akkers kun nen deze nog nauwelijks broedvogels herbergen. Was nog maar twintig jaar geleden een zingende leeuwerik boven de akkers een alledaags beeld, tegenwoordig is het een zeldzaam heid. Van de patrijzenstand van 100 jaar geleden resteert minder dan één procent. Weidevogels hebben vooral last van sterke ontwatering, steeds vroegere maaidata en hoge dichthe den van weidend vee dat de nesten vertrapt. Voor de erfvogels zijn de oorzaken divers, maar het hoeft geen betoog dat in hermetisch afgesloten stallen geen plaats is voor boeren zwaluw of kerkuil en dat een grauwe vliegenvanger of witte kwikstaart niks te zoeken heeft rond zorgvuldig insectenvrij gehouden stallen. Wat er nog rest van boerenlandna- tuur vinden we steeds meer in strikt beheerde reservaten. Zo broedt meer dan 90% van de Zeeuwse grutto's in officiële natuurgebieden. In gebieden als de Sint Laurense Weihoek en de Yerseke Moer broeden leeuweriken nog in ouderwetse dichtheden. Maar ook natuurgebieden bieden niet altijd soelaas voor de boerenlandvogels. De steenuil bijvoorbeeld is aangewe zen op rommelige boerenerven met de nodige overhoekjes. Verder is de steenuil, net als bijvoorbeeld de witte kwikstaart en de boerenzwaluw sterk afhankelijk van de aanwezigheid van vee, omdat dat de nodige insec ten aanlokt. De aanwezigheid van broedende boerenlandvogels is voor een flink deel verbonden met de ouderwetse agrarische cultuur en met het verdwijnen daarvan zet ook de achteruitgang van boerenlandvogels zich voort. In het volgende nummer: vogels van duin en kust geven een wisselend beeld. C. Jacobusse is hoofd ecologie van Stichting Het Zeeuwse Landschap De grutto vinden we in Zeeland nog bijna uitslui tend in natuurgebieden. (C. Jacobusse) De zomertortel is een boerenerfvogel die (inderdaad) alleen in de zomer hier verblijft. (C. Jacobusse) Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 17