Plaatjeszwammen Bij die plaatjeszwammen zitten de sporen onder de heed. Ze zitten op plaatjes, die ook wel lamellen genoemd worden. Als de sporen rijp zijn, vallen ze naar beneden. Ze worden op een ander plekje gebracht door de wind, of doordat ze aan de vacht van een dier blijven plakken. Plaatjeszwammen kannen overal (groeien. Op de grond, op boomstammen of op takjes. De bekendste paddenstoel van deze soort is wel de vliemen- zwam, die met die rode en witte stippen waar praktisch altijd wel een kabouter op zit te wippen. Buisjeszwammen Bij de buisjeszwammen zitten de speren ook onder de hoed, maar dan in buisjes. De buisjes zelf kun je niet zien, maar wel de openingen ervan. Het zijn de kleine gaatjes aan de onderkant van de hoed. Het lijken net sponzen. Ook de sporen van buisjeszwammen worden door de wind of aan de vacht van kleine dieren verspreid. Net als de plaatjeszwammen kunnen buisjeszwammen overal groeien. Sporen v&n paddenstoelen Heb jij pas neg een paddenstoel gezien? Nu het herfst wordt, kun je ze weer volop vinden. Watje ziet is het bovengrondse deel dat vruchtlichaam heet en in de regel bestaat uit een steel en een hoed. De meeste vruchtlichamen worden niet zo groet, twintig centimeter is al veel en meestal zijn ze (veel) kleiner. Maar onder de grond kunnen paddenstoelen enorm zijn. Het zijn daar netwerken van draden die vele hectaren groet kunnen worden! Het zijn de omvangrijkste levende or ganismen op aarde. Er zijn ook heel veel verschillende soorten met uiteenlopende vermen en kleuren. Zoals gezegd hebben niet alle paddenstoelen een steel: sommige staan (of liggen) zo op een tak of op de grond. De zaadjes van paddenstoelen heten sporen. Ze zijn meestal te klein om ze met het blote oog te kunnen zien. De speren zitten bij paddenstoelen op verschillende plaatsen. We laten hier een aantal groepen paddenstoelen zien, onderverdeeld naar de plaats waar de sporen zitten. Zakjeszwammen Bij zakjeszwammen zitten de sporen in heel kleine zakjes onder de huid van kfiqelEejHkeelzwarr paddenstoel. Die zakjes kun je met het blote oog niet zien. Als de sporen rijp zijn barsten de zakjes open. De wind neemt de sporen mee. Zakjeszwammen groeien meestal op takjes. Ze hebben soms heel bijzondere vormen, zoals de zwarte bolletjes van de kogelhoutskoelzwam. Stuif zwammen Weer een andere k groep zijn de stuif- Zwammen. Leed^rijze bevist Bij de stuif— worden sporen bewaard binnen de paddenstoel tot ze rijp zijn. Als het zover is, barst de paddenstoel open. Soms kun je dat wolkje van sporen goed zien. Stuifzwammen hebben vaak een bolvorm, zoals de aardappelbevist. Stuifzwammen groeien meestal op de grond. Vliegenzwam Zwavelkcpje Pede köölzwammetje 18 Zeeuws Landschap JJerkenzwnm Grijze «jóuatjeszwam Eekheerntjesbreed Aankppelbevist zw4rwner, Paarse knóópzwain Pede kelkzwam

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 18