Zeeuwse Stikjes Dricht: een Walchers land schapselement !3» saajosi S/iiiwfï! Oud kaartbeeld (uit 1911) van het noordelijk deel van Walcheren uit de Historische Atlas Zeeland. In het afge beelde overgangsgebied tus sen duin en polder moeten vroeger meerdere drichten gelegen hebben. In 2005 verscheen Leestekens van het landschap. 188 Landschapselementen in kon bestek, een uitgave van Landschapsbeheer Nederland. Zeeland komt er in dit boek enigs zins bekaaid vanaf. Misschien is het een idee een Zeeuwse variant op dit boek samen te stellen. Eén vrijwel vergeten (en verdwenen?) Walchers landschap selement dat dan zeker aan bod komt is 'dricht'. Het Zeeuws woordenboek omschrijft het als: '1. aarden walletje, als schei ding tussen twee eigendommen (vooral a.d. duinkant)', bekend van Walcheren (Arnemuiden, Domburg, Meliskerke, Zoutelande en Westkapelle); 2. "n dricht grond: rand grond uit de sloot gedolven en op de kant gelegd bekend uit Oost-Souburg. In de 17e eeuwse overloper - het door het Walcherse polderbestuur aangelegde en bijgehouden register van belastingplichtige grond - van Gapinge wordt een dricht aange duid als begrenzing van een com plex gronden. Meer dan een eeuw later (in 1798) beschrijft hetzelfde polderbestuur een dricht 'ergens' in Vrouwenpolder, in de omgeving van een poel of weel: 'Een drigt ter hoogte van nagenoeg acht a negen voeten [circa 2,5 meter], beplant of bestoken met zoogenaamde duijndoorns. en welke drigt is opge schoten uit aarde en zand, het geen geschoten word uit twee greppen, leggende benoorden en ten zuiden van dezelve, terwijl onder in de teen aan de zuidkant van gemelde drigt voor onheugelijke tijden reeds is geplant geweest en noch staat een groote en zwaare doornhaag'. Een forse begroeide wal dus. opgewor pen uit de greppels aan weerszijden. Inventarisatie - door de Heemkundige Kring Walcheren - van oude veldnamen leverde enkele drichtvermeldingen op. In Biggekerke lag een perceel genaamd de Drichtmêêt. in Domburg had je de Dricht en 't Weitje tegen de Dricht en uit Westkapelle komen de namen Tussen de Drichten en Tènden de Drichten. Tussen de Drichten omsloot een aantal kleine lapjes grond. Tènden (aan het eind van) de Drichten was de grens scheiding met Zoutelande. Ook in Zoutelande zelf worden drich ten aangewezen. Overgewaaid duinzand werd daar op hopen of drichten gezet die als afschei ding van erven fungeerden. In begroeide vorm dienden ze ook als begrenzing van enerzijds het binnenduingebied (het vroon) en anderzijds het aangrenzende weiland. Zeeuws Landschap cjt ..w.uttU/'

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 20