De zomer voorbij Voor de kinderen: Voor de hele familie: En dan is het herfst, sfeervol jaargetijde met een deken van melancholie over het Zeeuwse landschap. Stranden waar een juttershart sneller van gaat kloppen, herfstgeuren in het bos, het mooiste namiddaglicht èn activiteiten in de natuur. Bijvoorbeeld in de herfst vakantie. Maandag 18 oktober de workshop 'Schelpen en andere strandvondsten'. Vanuit het museum loopje vooraf zo naar het strand om het materiaal te verzamelen. Voor kinderen vanaf 8 jaar Donderdag 21 oktober 'Onder de hoed', waarbij kinderen vanaf 6 jaar na het paddenstoelen zoeken in het bos, een paddenstoel mogen knutselen. Zondag 17 oktober wandelen met de boswachter van Staatsbosbeheer. Dinsdag 19 oktober een rit maken door het Walcherse landschap in een paar dentram met stoere Zeeuwse paarden ervoor. Woensdag 20 oktober een paddenstoe lenwandeling met kenner en speurder, Loek de Bruin. Vrijdag de 22e het inmiddels befaamde kijkje achter de schermen van het zout wateraquarium. Het overzicht van alle herfst- en win teractiviteiten is te vinden op www. terramaris.nl Daarnaast zijn er vanaf september twee nieuwe mogelijkheden om ver jaardagsfeestjes te vieren in het muse um en de tuin. Eventueel in combinatie met taart in het museumcafé. 'Kieken kijken' voor kinderen van 4 t/m ójaar (duur 1 uur). Een reuzen- nest bevat acht eieren met opdrachten, die uitgevoerd kunnen worden in de wisseltentoonstelling 'Zilt en Wild!'. De kinderen ontdekken met al hun zintuigen de wondere wereld van de Zeeuwse schorren en platen. Een ont dekkingstocht naar de juiste moeder bij het juiste kuiken, bewegen als een zeehond, klinken als een meeuw en speuren naar de verstopte nestjes van de dwergstem. Deze activiteit loopt t/m januari 2011. 'Uitje plaatje' voor kinderen van 9 t/m 12 jaar (duur 1-1,5 uur). Met foto's uit de landschapstuin en fraaie lijsten gaan de kinderen op zoek naar die plek in de tuin. Bij 'hetjuiste plaatje' volgt een verrassende opdracht. Wat Het fotolijstje dat hoort bij het verjaardagsfeestje Uit je plaatje, (m. de wilde) te denken van een scrub behandeling met duinzand (het is tenslotte feest), of het landschap bekijken als een kikker, of samen bovenop de vliedberg een abstracte tekening van het landschap en kasteel Westhove maken? Deze acti viteit is mogelijk tot de herfstvakantie en in 2011 vanaf mei. Maaike de Wilde, medewerkster edu catie en activiteiten Aanmelden voor activiteiten kan telefo nisch 0118-582620, maar bij voorkeur per mail reserveringen® terramaris.nl t De lindelaan van Terra Maris. (E. Speksnijder). ook een zwarte schimmel (roetdauw) wordt meegenomen. Nu het inmiddels herfst is moeten we het doen met de herinnering aan het frisse groen van de bomen en hun prachtige bloei. Tijdens de bloei hing er in de tuin rondom de bomen een aantrekkelijk zoete, mentholachtige geur, die wordt veroorzaakt door thy mol, een stof die o.a. ook in tijm zit. Thymol geeft lindebloesemhoning ook zijn kenmerkende friszoete smaak, die bij verkoudheid verzachtend werkt. Soms geurt een linde zo sterk, dat hij hommels en bijen van heinde en ver naar zich toe lokt. Het kan dan echter gebeuren dat er onvoldoende nectar te halen is voor deze insecten, zodat de terugreis te lang wordt. Veel hommels en bijen vinden dan hun dood. Lang heeft men hierdoor gedacht, dat som mige lindes giftig zijn voor insecten en samen met genoemd 'plakprobleem' zorgde dit er voor, dat lindes bij nieuwe beplantingsplannen werden gemeden. Helaas, want het is een schitterende boom, die met het ouder worden (en ze kunnen erg oud worden) alleen maar meer charme (natuurlijke hol tes, korstmossen etc.) krijgt. Het is daarom te hopen dat de linde ooit weer zo populair gaat worden als in onze Gouden Eeuw en overal ons landschap zal verfraaien. Erik Speksnijder, beheerder land schapstuin en medewerker afdeling ecologie Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 23