Landschap in 't kort Geulpassage in het Zwin. (R.Gellman) Veel animo voor excursies Vorig jaar stonden er bijna honderd zeldzame kustvogels en kunnen ze Het Zeeuwse Landschap orga- 'open' excursies op het programma. op korte afstand in de monding van niseert in een groot aantal ter- Naast deze - voor een ieder toeganke- de Oosterschelde veel visjes vangen, reinen excursies. Bijvoorbeeld lijke - rondleidingen, zijn er speciale Maar. bijna elk jaar worden hier in Oranjezon, de Slikken van de rondleidingen voor groepen zoals broedende dwergsterns verstoord Heen, Neeltje Jans, Hoeve Van der personeels- en familiebijeenkomsten. door recreanten die de onopvallende Meulen en Het Verdronken Land In totaal zijn ruim 15.000 belangstel- nesten van de dwergsterns niet zien van Saeftinghe. Elk van die ter- lenden in 798 excursies rondgeleid in en zich waarschijnlijk niet realiseren reinen heeft een 'eigen' gidsteam de diverse terreinen van Het Zeeuwse door een broedgebiedje lopen te lopen bestaande uit een enthousiaste Landschap. Het Verdronken Land van of er vlakbij op het strand te zitten, natuurgidsen die over veel kennis Saeftinghe blijkt de topper. beschikken van het betreffende Op verzoek van de Natuur- en natuurgebied. De gidsen verzorgen Door de excursies gratis aan dona- Vogelwacht Schouwen-Duiveland, de rondleiding op vrijwillige basis, teurs aan te bieden, (niet-donateurs en in overleg met de beheer- ze krijgen er een geringe vergoe- betalen een geringe vergoeding), is der Rijkswaterstaat, hebben ding voor. iedereen in de gelegenheid onze terrei- Natuurmonumenten en Het nen op een leuke en vaak verrassende Zeeuwse Landschap afgelopen Een excursie met een gids staat manier te leren kennen. voorjaar enkele simpele bescher- garant voor een afwisselende wan- mende maatregelen getroffen. De deling waarbij ingegaan wordt op Carolien van de Kreeke, medewerk vaste broedlocatie is tijdens de de geschiedenis, het beheer, omge- ster afdeling communicatie broedtijd afgezet met grote stenen vingsfactoren en uiteraard de plan- met een touw er tussen en er zijn ten en dieren die er voorkomen. Het Dwersterns broedden bij enkele verbods-en voorlichtings- is dé manier om meer te weten te het Topshuis borden geplaatst. Met de bewa- komen over relaties in de natuur of Al jaren ondernemen dwergsterns kingsdienst op Neeltje Jans zijn de levenswijze van bepaalde dieren broedpogingen op het strandje aan afspraken gemaakt over toezicht of planten. Niet verwonderlijk dus de Noordzeekant bij het Topshuis en rusthandhaving bij het stern dat er veel belangstelling is voor de op Neeltje Jans. Kennelijk zijn de strandje. Die simpele maatregelen excursies. omstandigheden daar goed voor deze bleken goed te werken; het publiek 24 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 24