Waterschapsverkiezingen Tussen 11 en 23 november vinden, alleen in Zeeland, waterschaps verkiezingen plaats. Aanleiding hiervoor is dat per I januari 2011 de twee huidige waterschap pen (Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden) fuseren tot Slechte broedresultaten zitten ingebakken in de biologie van deze soort en worden gecompenseerd door de hoge leeftijd, tientallen jaren, die deze, en ook andere kust- vogelsoorten, doorgaans bereiken. Het goede nieuws is natuurlijk dat de toegepaste beschermingsmaat regelen succesvol zijn gebleken. Dat biedt perspectief voor de toe komst. Gert-Jan Buth Zeeuws Landschap 25 vermeed het tijdelijk vrijgestelde strandje en vaste bezoekers plaats ten hun parasol op de aangrenzende zeedijk. Het natuursucces was hier dit broedseizoen goed, en slecht. Er vestigden zich afgelopen voorjaar ruim vijftig broedparen op het vrijgestelde strandje. Dat was zonder meer verrassend veel. De dwergsterns hebben de neiging zich zo geïsoleerd en onopvallend mogelijk op stranden, schelpen- banken of eilandjes te vestigen (zie ook p. 4-7). In de praktijk betekent dat zo dicht mogelijk bij de vloedlijn, daar waar predatoren, of opdringerige andere broedvo- gels, niet snel komen. Het risico van die op-het-randje- strategie is dat bij een extra hoge springvloed nesten wegspoelen. En precies dat gebeurde in 2010. De meeste nesten zijn half in het broedseizoen weggespoeld. Uiteindelijk vlogen er eind juni ongeveer tien jonge dwergsterns uit. één waterschap (Scheldestromen) voor de hele provincie. Voor het nieuwe waterschap moet een nieuw bestuur gekozen worden en dat gebeurt schriftelijk: kiezers moeten hun stembiljet aan het waterschap toezenden. Waterschapstaken zijn van groot belang voor Zeeland. Zo beheert het waterschap de zeeweringen, voert het kwantitatief en kwalitatief waterbeheer over de regionale wate ren (het water binnen de dijken) en verzorgt het wegen en fietspaden in het buitengebied. Die taken zijn vaak van invloed op de Zeeuwse natuur en het landschap en dus ook op de recreatie. Hoewel de waterschapstaken hoofdzakelijk functioneel zijn. noodzakelijk om Zeeland 'in stand te houden', heeft het bestuur wel degelijk enige speel ruimte als het gaat om bijvoorbeeld meer of minder aandacht voor fiets paden, bermbeplanting, natuur vriendelijke oevers, peilbeheer voor natuurgebieden, duurzaamheid en adaptatie aan klimaatverandering. Aan de verkiezing nemen zowel politieke als politiekneutrale par tijen deel. Vooral de politiekneu trale partij Water Natuurlijk profileert zich als partij die staat voor de blauwgroene belangen van Zeeland. In aanvulling op veilig heid en betaalbaarheid, benadrukt deze partij vooral recreatieve belangen, natuur en landschap, en een toekomstgericht water- en milieubeleid. Water Natuurlijk wijst polarisatie af, en kiest voor het behalen van resultaten middels redelijk overleg met alle betrokken partijen. Gert-Jan Buth Foto van een Bevelands waterschapsbestuur uit 1930, uit de tijd dat de leden nog werden benoemd en niet gekozen. (Uit: 'Van Bath tot Banjaard' van J.L. Kool-Blokland, 1997)

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 25