Uit het landschap Dwergsterns in weer en wind p. 4 De wetten van de natuur zijn keihard in de delta. Dat geldt bij uitstek voor de echte specialisten van dit gebied, zoals bv. dwergsterns. René Beijersbergen volgt ze al jaren en weet welke factoren hun broedseizoen tot een succes of fiasco maken. Zeeuwse tarweteelt p. 7 Enkele eeuwen geleden was de tarweteelt de belangrijkste bron van inkomsten voor Zeeuwse boeren. Oude bronnen vertellen welke rol tarwe in die tijd speelde. Levende stoffering p. 10 De verscheidenheid aan mossen en korstmossen is erg groot. Ook in Zeeland. Inventarisatie van twee bomen in Zeeuws-Vlaanderen geeft een indrukwekkend beeld. Vogels hebben recht op rust p. 12 Het aantal begaanbare buitendijkse onderhoudswegen neemt sterk toe, waardoor op sommige plaatsten knelpunten dreigen te ontstaan voor rustende vogels. Rinus Antonisse laat er zijn licht over schijnen. Teloorgang boerenlandvogels p. 15 In tegenstelling tot de moerasvogels, beleven boerenlandvogels kommervolle tijden. Cijfers en een analyse vindt u in dit artikel. Koert p. 18 Het is herfst en daarom besteedt Koert deze keer aandacht aan paddenstoelen. Zeeuwse Stikjes p. 20 Aandacht voor Dricht: een Walchers landschapselement en voor katten en katulen op de boerderij. Terra Maris p. 22 Nieuws over activiteiten van het museum Terra Maris. Landschap in 't kort p. 24 Over broedplaats Neeltje Jans, populaire excursies en de waterschapsverkiezingen. Walcheren als voorbeeld? Door Marten Hemminga Ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de Heemkundige Kring Walcheren schreef ik kortgeleden een artikel over de ontwikkelingen op het gebied van natuur en landschap. Ik geef toe. mijn eerste associatie was niet direct positief. Ik dacht namelijk aan de nieuwe entree van Middelburg vanaf de A58. Een entree die in zijn gele helheid en Eftelingachtige uitstraling bepaald geen aanwinst voor het stadspanorama is. Maar verder nadenkend kwam ik tot de conclusie dat de ontwikkelingen op het gebied van natuur en landschap op Walcheren in de afgelopen tien jaar per saldo een positief oordeel verdienen. Daarvoor zijn drie redenen. Allereerst zijn de Walcherse boeren (die vanwege hun gemiddeld geringe bedrijfsomvang in een lastige positie verkeren) kampioenen gebleken in het aanvullen van hun bedrijfsinkomen met nevenactiviteiten als huisverkoop en het aanbieden van verblijfsaccommodatie. Daarmee heeft de landbouw op Walcheren zich een beter bestaansperspectief verschaft, en is het voortbestaan van het karakteristieke boerenland niet direct in gevaar. Het tweede punt is de aanwijzing van landelijk Walcheren als deel van het Nationaal Landschap Zuidwest Zeeland. Met deze aanwijzing door de rijksoverheid is een budget voor uitvoeringsprojecten meegekomen. Daardoor kon een flink aantal projecten door particulieren, gemeenten, waterschap en ook Stichting Het Zeeuwse Landschap worden uitgevoerd. De kwaliteit en beleving van het landelijk gebied zijn hierdoor zeker verhoogd. Ten derde zijn er in het kader van de aanleg van de Ecologische Hoofdstructuur flinke natuurgebieden bijgekomen, met misschien wel als meest in het oog springende gebied de Sint Laurense Weihoek. in het hart van Walcheren. Zoals ik al eerder heb betoogd, is naar mijn idee de afwisseling van natuur en landbouwgebied van grote betekenis voor de aantrekkelijkheid van het buitengebied. De landbouw zorgt voor ruimtelijke openheid, en de natuurgebieden leveren de ruimte voor het voortbestaan van planten en dieren en bevorderen de variatie in het landschap. Als je die drie punten overziet, dan is mijn conclusie dat het met Walcheren in het afgelopen decennium de goede kant op is gegaan. De vraag is nu: kan Walcheren een voorbeeld zijn voor de rest van Zeeland (of zelfs Nederland)? Ik zal daar later zeker nog een keer op terugkomen. Agenda p. 26 Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 3