Dwergsterns, in weer en wind Specialisten spreken tot de verbeelding. Wie wordt niet gefascineerd door een kundig jongleur of hoog springer? Of een trapje hoger, wie blijft onbewogen bij oude beelden van Cruijff of een schilderij van Rembrandt? Ook het verhaal over de factoren die maakten dat het aanwezige talent zo kon opbloeien boeit. In dit artikel aandacht voor een echte specialist in onze kustzone: de dwergstern. Wat maakt hem tot specialist en hoe succesvol was 2010 voor deze soort bij de Hooge Platen? Een dwergstern vlak bij zijn, op de foto onzichtbare, nest. (C. Jacobusse) Aangepastheid ten top Nog helder op m'n netvlies staat de foto in het blad De Levende Natuur van een tot z'n nek in het stuifzand broedende dwergstern bij een artikel van sternspecialist Jan Rooth. Hij schreef over de dwergsterns van het beroemde vogeleiland de Beer, dat later ten prooi viel aan 'de vooruit gang'. We kennen het gebied nu als de Maasvlakte of Europoort. Jan vertelde me later, dat deze dwergstern regelmatig eventjes opstond, zich uit schudde als een hondje na het zwem men, de met zand bedekte eieren omhoog haalde en weer doodgemoe dereerd verder ging met broeden. Zelf heb ik dit opgraafgedrag talrijke keren gezien. Zelfs op windstille dagen; het is een instincthandeling van ze. Een keer zat ik in m'n schuilhut toen de wind aantrok tot kracht 6. Een gordijn van stuifzand joeg over de zandplaat en het water zag wit van de schuimkoppen. Een fascinerend schouwspel voltrok zich voor m'n ogen. De visdieven en grote sterns trokken de kop tussen de schouders, snavel in de wind en knepen de ogen dicht. De partners vlogen niet naar zee. De aflosschol- eksters waren zijwindgevoeliger dan m'n oude Combo en de kokmeeuwen waaiden als kranten uit de duintjes. Zelfs de Strandpleviertjes - toch niet de eerste de beste in dit milieu groeven zich in achter het vers aan gespoelde zeewier. Ieder paste zich op eigen wijze aan aan de omstandig heden. En de dwergsterns? De plicht riep, dus het werk ging door. De voorhoede had halfwas kuikens en die moesten gevoed worden. Ik zag ze dus driftig wentelwiekend tegen de wind in vliegen, zonder noemens waardig uit balans te raken. Ik zag en hoorde ze roepen met een glim mende kleine haring in de snavel en ik zag een springend kuiken met het dons vol zand. Dwergsterns zijn de experts van dit milieu. Maar er moet wel eten zijn! Voorgerecht zandspiering We weten inmiddels veel van het voedsel van de dwergsterns en het gedrag van kleine vis, maar ook nog veel niet. De Westerschelde is kinderkamer voor veel vissoorten. En dwergsterns zijn afhankelijk van de nieuwe lichting van deze kinder kamer, de zogenaamde nuldejaars vis. Wanneer de dwergsterns na hun winterverblijf in Afrika terugkeren in Nederland is de hoofdrol weggelegd voor de zandspiering. De instroom van kleine zandspiering vindt in meeste jaren eind april of begin mei plaats. Je merkt het meteen aan het gedrag van de dwergsterns. Hun foe- rageeractiviteit neemt binnen enkele dagen sterk toe, tot een factor tien, en vrijwel gelijk starten de voorbereidin gen voor de voortplanting. De man netjes beginnen hun vrouwtjes van voedsel te voorzien en kort daarna volgen de eerste copulaties. Dit jaar was de zandspiering vrij laat. Ik heb een vast waarnemings traject tussen de Uitwatering van Nummer Een en de Nol van Calon en 4 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 4