Invloed herverkaveling groter dan inundatie en watersnood Stormvloeden en militaire inundaties hebben in de loop van de eeuwen het Zeeuwse landschap in grote mate beïnvloed. De vele kreken en welen getuigen ervan. Na de recentste watersnoden - de inundaties in de Tweede Wereldoorlog en de Februariramp 1953 - zorgde ook de wijze waarop de mens het landschap 'repareerde' voor ingrijpende veranderingen. Zeeuws Landschap De Baarzandse kreek ten zuiden van Groede is in de tachtigjarige oorlog uit mili tair strategische overwegin gen "gecreëerd". Nadien is hij verland tot wat hij nu is. (C. Jacobusse) Kreken en welen Kreken zijn net zo vanzelfsprekend in het Zeeuwse landschap als eb en vloed. We recreëren er graag en hun waarde voor natuur en landschap is onbetwist. Ze zijn ook cultureel erfgoed; herinnering aan verwoestende watersnoden. Kunstmatig ontstaan door oorlogs inundaties, of natuurlijk gevormd door stormvloeden. Wanneer een flinke polder onder water liep en het dijkgat niet snel genoeg werd gedicht, dan kregen wind en water vrij spel. Achter het gat vormden zich door uitschuring doorbraak- kreken. Ook de befaamde welen, vooral aanwezig op Zuid-Beveland, duiden op een dijkdoorbraak. De kolken dateren bijna alle van voor 1600 en de meeste zitten in kleine polders. Landschapsdeskundige Ad Beenhakker vindt dat de kre ken meer dan de welen, duidelijk maken wat het (zoute) water heeft aangericht. Hij stelt dat de inbraak kreken vanaf de zestiende eeuw zijn ontstaan, zowel door stormvloeden als door het doorsteken van de dijken uit militaire overwegingen. Ontpoldering avant la lettre. De zeven jongen De meeste kreken liggen er al lang, maar zeven zijn vrij jong. De geal lieerde bommen die najaar 1944 op vier plekken gaten in de Walcherse zeeweringen sloegen, hadden even veel krekenstelsels tot gevolg, bij Ritthem, Vlissingen, Westkapelle en Veere. De Februariramp 1953 zorgde voor twee kreekgebieden op Schouwen-Duiveland, bij Schelphoek en Ouwerkerk, en een op Zuid-Beveland, den Inkel. De natuurwaarden zijn er volgens Beenhakker beperkt. 'Ze zijn met hun beplanting ook niet als natuur gebied ingericht. De voornaamste waarden zitten in het water en aan de oevers en het zijn ook leuke gebieden voor vogels.' De invloed van het onder water lopen van Walcheren op het land schap was groot. Beenhakker is daar helder over: 'Er zijn niet alleen vier krekenstelsels ontstaan, ook zijn zand en klei over het land ver spreid en dat gedurende een langere periode. Walcheren moest echt opnieuw opgebouwd worden. Op landgoed Ter Hooge bij Middelburg staat geloof ik één boom die de inundatie heeft overleefd.' Herverkaveling Walcheren Het herstel van het drooggemaakte land na de Tweede Wereldoorlog werd via een ingrijpende herver-

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 10