Recept voor een mooier landschap In Nederland is er groeiende aandacht voor het instandhouden van een aantrekkelijk landschap. Door de verdergaande ontwikkelingen in het buitengebied verandert er van alles, maar veelal gaat het landschap er daarbij niet op vooruit. De grote vraag is: hoe kan landelijk Nederland ook in de toekomst mooi blijven? Van de ontwikkelingen in het Walcherse landschap gedurende het afgelopen decennium kunnen we wat leren. Zeeuws Landschap Zomer op het Platte van Walcheren, (h. Simons) Nationaal Landschap Een belangrijke ontwikkeling in het afgelopen decennium die goed heeft uitgewerkt voor de kwaliteit van het Walcherse landschap, is de aanwijzing van landelijk Walcheren als deelgebied van het Nationaal Landschap Zuidwest Nederland. De rijksoverheid heeft in de Nota Ruimte (2004) de Nationale Landschappen als nieuwe ruimtelijke categorie geïntroduceerd, met als doel landschappen met internatio naal zeldzame en nationaal kenmer kende eigenschappen te behouden en te versterken. Met de aanwijzing kwam ook budget voor uitvoe ringsprojecten mee. Niet zoveel als aanvankelijk werd gehoopt, maar het beschikbare bedrag van enkele miljoenen euro's (Walcheren samen met West-Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland), was groot genoeg om interessante projecten uit te voeren. Anno 2010 kun je constateren dat er een goed begin is gemaakt. Er is een flink aantal projecten uitgevoerd of in uitvoering, aangevraagd door particulieren, stichtingen zoals Het Zeeuwse Landschap en gemeentelijke overhe den. Projecten die elk een bijdrage leveren aan de kwaliteit en de bele ving van het Nationaal Landschap. Zo zijn er heggen ingeplant op agrarische percelen in Noordwest Walcheren (een gebied dat ooit befaamd was om zijn heggenland- schap), watergangen aantrekkelijker gemaakt, cultuurhistorische elemen ten hersteld, enz. Toekomst voor de land bouw Ondanks twee belangrijke stede lijke agglomeraties (Vlissingen en Middelburg), is Walcheren toch hoofdzakelijk een landbouwgebied. Elke wezenlijke verandering in de positie van de landbouw zal daarom ook het aanzien van Walcheren veranderen. In 2007 verscheen een interessant onderzoeksrapport over landbouw in de Nationale Landschappen De meeste landbouw bedrijven op Walcheren hebben een omvang die onvoldoende is voor een volwaardig, professioneel land bouwbedrijf. Je zou dus denken dat de situatie op Walcheren er slecht uitziet voor de landbouw. Maar wat blijkt? Het totale gezinsinkomen op Walcheren is aanmerkelijk hoger dan dat puur verdiend wordt met het boerenbedrijf. Bijna de helft van de boeren (47%) verbreedt zijn agrarische activiteiten op het bedrijf met huisverkoop, het aanbieden van verblijfsaccommodatie (minicam- pings), of stalling en verhuur. Deze strategie van 'verbrede' landbouw blijkt een vitaal alternatief voor de strategie die algemeen als de belang-

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 12