rijkste voor het voortbestaan van het boerenbedrijf wordt gezien, die van modernisering en schaalvergroting. Met de verbreding van het agrarisch bedrijf blijft een voor het Walcherse platteland kenmerkende en onmisba re sector behouden. Wel blijft er een punt van zorg. De vele kleine mini- campings bij evenzovele boerenbe drijven zijn meestal geen verrijking van het landschap. Het economisch succes van de minicampings dreigt daarmee tegelijkertijd de pijler van dat succes te ondergraven, nl. de aantrekkelijkheid van het onbedor ven agrarische cultuurlandschap. De verdere ontwikkeling van dergelijke verbrede landbouwbedrijven moet dus met grote zorg voor het land schap omgeven worden - niet in het minst in het belang van de bedrijven zelf. deel als zodanig zijn ingericht. De afwisseling van landbouwgebieden en (nieuwe) natuur dragen sterk bij aan de aantrekkelijkheid van het Walcherse landschap. Walcheren als voorbeeld? Als we de bovengenoemde ontwik kelingen overzien, lijkt de ontwik kelingsbalans voor natuur en land schap op Walcheren in het afgelopen decennium positieve uit te vallen. Als je het Walcherse recept voor een waardevoller landschap van een streekgerecht in een nationaal gerecht zou willen veranderen, wat zouden dan de basisingrediënten zijn? Ik doe een poging: Financier het landschap. Het over heidsgeld dat meekwam met de aanwijzing tot Nationaal Landschap gaf een kwaliteitsimpuls aan het Walcherse landschap: allerlei pro jecten werden er mogelijk door. En het mooie was, iedereen kon meedenken en projecten formuleren: dorpsraden, recreatieondernemers, gemeenten. Op die manier wordt de directe betrokkenheid van burgers bij de eigen leefomgeving vergroot. Landschapsverbetering kan zo bij de burger zelf beginnen. De aanwijzing Het reservaat 'Oude Veerse Weg', langs de kanaaldijk tussen Veere en Middelburg (N. van den Berg) Walchers heggenlandschap met koeien, (c. Jacobusse) Ruimte voor natuur Natuurgebieden zijn een waardevol deel van het landschap, en van uit die optiek is Walcheren er het laatste decennium flink op vooruit gegaan. Er zijn, als onderdeel van de Ecologische Hoofdstructuur, forse clusters van natuurgebieden op Walcheren begrensd, met belang rijke concentraties zuidelijk van Westkapelle, westelijk van Veere, westelijk van het Kanaal door Walcheren, en misschien wel de meest in het oog springende, in het hart van Walcheren, westelijk van Sint Laurens. Dit zijn natuurgebie den die niet alleen op de kaart staan, maar inmiddels ook voor een flink Zeeuws Landschap 13

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 13