Zeeuwse paddenstoelen in kaart gebracht ep Paddenstoelen vormen een ondergeschoven kindje in het natuurbeheer. Ze zijn moeilijk op naam te brengen, of ze al dan niet verschijnen is altijd weer de vraag en niet in het laatst, het zijn er zo verschrikkelijk veel. Desondanks heeft Het Zeeuwse Landschap een project uitgevoerd om de pad denstoelenflora in kaart te brengen. Dat heeft waardevolle nieuwe inzichten opgeleverd voor het beheer van een aantal natuurgebieden. HHBHHHMRHIBBHHHHHBHBSBBHni t De goudvliesbundelzwam a de roetkleurige herten- zwam groeien allebei op hout. (C. Jacobusse) Veel en groot In Nederland zijn zo'n 3500 soorten macrofungi bekend. Macrofungi is de wetenschappelijke aanduiding voor vruchtlichamen van zwammen die met het blote oog zichtbaar zijn. Paddenstoelen dus. Die hebben lang niet allemaal de bekende vorm van een steel met een hoed: ze kunnen de meest uiteenlopende vormen hebben. Sommige soorten zijn bekervormig, knotsvormig of ze hebben de vorm van een koraal. Ook zijn er veel soor ten die korsten vormen op dode tak ken of consolevormige uitgroeisels op boomstammen. Vanaf 2006 tot 2010 zijn in alle reser vaten van Het Zeeuwse Landschap de paddenstoelen in kaart gebracht. Of eigenlijk moetje zeggen: er is een uitgebreide steekproef in alle terrei nen gedaan. Want de paddenstoelen die wij zien zijn eigenlijk slechts de vruchten van een zwam die verder in zijn geheel ondergronds leeft. Ze kunnen enorm groot zijn en vormen de uitgebreidste levende organismen op aarde. Een zwam bestaat uit een stelsel vertakte draden, die de vorm hebben van een ondergrondse of binnen het hout van een boom levende, struik. De paddenstoelen zijn te beschouwen als de vruchten aan zo'n zwamstruik, maar een zwam kan jarenlang op een plaats staan zonder dat er ooit één padden stoel verschijnt. Dus is je lijst van voorkomende soorten eigenlijk nooit compleet. Wanneer weet je wat? Behalve in de eigen terreinen werden ook inventarisaties gedaan in andere natuurgebieden en in het openbaar groen. Op die manier kun je beoor delen wat de zeldzame soorten zijn en hoe kritisch ze zijn in de keuze van hun milieu. Aan de hand van de

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 15