Overeenkomsten tussen mensen en dieren Stel dat jij een dagje een dier mocht zijn, welk dier zeu je dan willen zijn? Een kaas, omdat je dan lekker hard kunt rennen? Of een libelle, omdat je dan heerlijk boven het water kunt zwieren? Of een uil, omdat je dan je hoofd alle kanten op kunt draaien? En heb jij nu al lichaamsdelen die hetzelfde zijn als die van jouw favoriete dier? Bijvoor beeld lange benen, om hard te kunnen rennen, grote ogen om beter te zien of flaporen om beter te kunnen heren (meet jij ook zo denken aan Roodkapje?). Veel dieren hebben lichaamsdelen die erg veel lijken op die van mensen. Maar soms moet je er wel even naar speuren....! Laten we met iets makkelijks beginnen: ogen. Bijna elk dier heeft wel ogen. Zelfs een slak heeft ogen. Ze staan op een steeltje op zijn hoofd. Als er gevaar dreigt, kan hij ze intrekken. En wat doe jij, als er iets gevaarlijks in de buurt van je ogen komt? Laten we eens kijken of mensen overeenkom sten vertonen met dieren, als het gaat om de bouw van hun lichaam. Je ziet hier een mens, een hond en een duif getekend. Hun botten zijn gekleurd. Elk lichaam bestaat uit vier belangrijke delen: een kop, een romp en armen en benen. Een li chaam is stevig, zodat het niet in elkaar zakt. Daar zorgen onze betten voor. De wervelko lom is een bot wat uit allemaal kleine botjes bestaat. Het zijn de botten die onder de huid van je rug zitten. Ze lopen van je nek naar je billen. Een hond heeft ook een wervelkolom. Waar zit die, denk je? Loopt die, net als bij ons, van boven naar beneden? Een belangrijk lichaamsdeel voor mensen en dieren zijn de benen, ofwel poten. Wij hebben twee benen en twee armen. En hoe zit dat bij een vogel? Kijk eens goed naar de tekening. Je zeu kunnen zeggen dat onze armen vergelijk baar zijn met vleugels. Kun je nog meer botten bedenken die zowel dieren als mensen hebben, maar die toch ook duidelijk verschillen? 18 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 18