Zeeuwse Stikjes De boerderij Platschorre. (C. Jacobusse) omschreven. Toen ik er nog een keer bij vertelde dat 'schorre' niet alleen buitendijks land betekent, maar dat daarmee ook blau wige vloertegels op de boerderijen worden betiteld (vooral in West Zeeuws Vlaanderen), was het hek helemaal van de dam. Voortaan werd er soms met de voeten een schuifelende beweging gemaakt ter aanduiding van de eigenschappen van bepaalde personen. Hier in Zeeland hoefje gelukkig niemand uit te leggen wat schorren zijn. Platschorre is de naam van een boerderij (ook een veldnaam) in de Nieuw Ovezandse polder tus sen Ovezande en Oudelande in de Zak van Zuid-Beveland. De bewo ners van Platschorre hebben in de loop der tijden zelf ook de naam Platschorre gekregen. De naam wijst zeer beeldend op een mooi. lang en vlak stuk schorre, ideaal om in te polderen en te beboeren. Vlak daarbij ligt 'Het Schild', een boerderij op een stuk grond dat de vorm van een Middeleeuws schild heeft. Eromheen ligt de 'Meeuwenbek'. inderdaad vogel- bekvormig. Naast Platschorre ligt de dijk van de Zakpolder; die heeft de vorm van een puntzak, zo'n ouderwets zakje waar je vroeger patates frites in kreeg. Er zijn hier in de buurt nog meer polders met in de naam het woord 'Zak'. Allemaal min of meer in de vorm van een puntzak die eeuwen dienst deed bij (groot)grutters en frietkot- exploitanten. Het Zeeuws is een uiterst beeldende taal, ook bij boer derij- en poldernamen. Gerard Smallegange is bestuurs lid van de Boerderijenstichting Zeeland Boerderijnamen: Platschorre Op weg van Den Haag naar Zeeland vroeg eens een medepas sagier mij, wat voor vreemd land schap er naast de weg lag. Dat was net voorbij het Hellegatsplein, op weg naar Flakkee tijdens de jaren zeventig. 'O, dat zijn schorren', antwoordde ik gedachteloos. De Hagenaar, die alleen straatstenen en duinen kende, wilde weten wat schorren waren. 'Schorren zijn plaatsen waar morrie groeit, schor riemorrie dus', antwoordde ik weer, zonder nadenken een Zeeuws grapje herhalend. Die schorren en vooral die schor riemorrie zijn nog lang onderwerp van gesprek gebleven op m'n Haagse kantoor, waar jarenlang mensen van bedenkelijk allooi als Zeeuwse schorriemorrie werden 20 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 20