Terra Maris Eindelijk Winterse activiteiten in en rondom het museum Als afronding van ons acti- viteiteniaar een uitgebreid kerstvakantieprogramma Met paard en wagen door natuur en tijd www.terramaris.nl info(®terramaris.nl Duinvlietweg 6 4356 ND Oostkapelle 0118 - 582620 Openingstijden Mei t/m oktober: dagelijks van 10 tot 17 uur November t/m april: woensdag t/m vrijdag van 12 tot 16 uur, zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur (tijdens deze periode in de Nederlandse schoolvakanties dagelijks van 12 tot 17 uur) Donateurs van Stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Terra Maris is onderdeel van Stichting Het Zeeuwse Landschap. de Wilde. Als natuurliefhebber zijn er dingen die je zó graag wilt zien, maar helaas maar niet te zien krijgt. Zo speurde ik najaar na najaar vruchteloos de bloeiende klimop bij de insectenmuur af op klimopzijdebijen. Tot vorig jaar, toen m'n oog ineens viel op zo'n mooi roestbruin bijtje, qua uiterlijk net de schorzijdebij die we kennen van de schorren. Eindelijk was dit bijtje de Westerschelde overgestoken, want in (Zeeuws Vlaanderen kwam het al wat langer voor. Wat een genot, zo'n ontdekking! 2010 was een jaar met volop van dit soort leuke insectenverassingen. Zo hadden we voor het eerst de glasvleu- gelpijlstaart in de tuin. Hij lijkt op de kolibrievlinder, maar heeft door schijnende vleugels met een bruine bandering. Net als de kolibrievlinder hangt deze vlinder met z'n lange rol- tong als een kolibrie voor een bloem. Tot nu toe had ik hem in Zeeland alleen gezien bij Oranjezon, waar hij jaarlijks het koninginnekruid bij het pompstation bezoekt. Een andere nieuwe soort in de tuin, is de kuifvlin- der. Deze (nacht)vlinder zelf is op z'n uitstekende kuif na geen spectaculaire verschijning, maar zijn rupsen zijn dat wel. Prachtige vreetmonsters, die in korte tijd onze koningskaarsen reduceerden tot stompjes. Opvallend was dat de rupsen nabijstaande andere Verbascumsoorten, zoals zwarte toorts en melige toorts, onaangeroerd lieten. Op de zeeaster (zulte) in ons zouttuin- tje, vonden we enkele rupsen van de astermonnik. Ook nieuw en ook een nachtvlinder met een mooie kuif, die de naamgever kennelijk associeerde met de kap van een monnik. Ook weer een soort met prachtige rupsen: groen met een gele zijstreep. Interessant is dat wanneer de zeeasters lilakleurige lintbloemen dragen, de rupsen vaak een camouflerende lilakleurige zijstreep hebben. Maar onze zeeasters hebben niet zulke bloemen en de rupsen dus ook niet zulke strepen. Behalve deze leuke nieuwkomers troffen we ook 'oudgedienden' aan, zoals de hoornaar vlinder en veel sint-jansvlinders. Ik ben benieuwd wat volgend jaar brengt' Erik Speksnijder, beheerder land schapstuin en medewerker afdeling ecologie 22 Zeeuws Landschap SS Zondag 19 en donderdag 30 december 13u30-15u30 Museumbezoek op eigen gelegenheid en daarna een rit met de paardentram (getrokken door Zeeuwse trekpaarden) door het open polderlandschap, bos en duin. Deelname: 13,- (kinderen 10,75) incl. museumbezoek. Maandag 20 december 13u00-15u30 Sprokkeltocht/workshop en warme choco Van gesprokkeld materiaal wordt een blijvende herinnering gemaakt. Hierna smaakt een kop warme choco extra lekker! Voor kinderen vanaf 8 jaar. Deelname: 6.50 excl. museum bezoek. Dinsdag 21 december 15u00-17u00 Kinderactiviteit: winter- wende met twinkeltocht De kinderen maken een lampion van natuurlijk materiaal met een lichtje erin voor een wandeling door het sche merige bos. Voor kinderen vanaf 8 jaar. Deelname: 5,- excl. museumbezoek. Woensdag 22 december 14u00-16u00 Blik op schor, plaat en slik: foto workshop Natuurfotograaf Chiel Jacobusse, ecoloog bij Het Zeeuwse Landschap, verzorgt de workshop. Onderwerp is de wisseltentoonstelling Zilt en Wild!. Deelname: entreeprijs museum. Donderdag 23 december 13u00-15u00 Midwinter- en wonderlijke

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 22