Mottekasteel natuurverhalen Kiikie achter de scher men: het aquarium In Zeeland, vooral op Walcheren, lig gen tientallen vliedbergen; vreemde geheimzinnige aarden bergen in het vlakke land. Het zijn karakteristieke landschapselementen, maar nergens is te zien hoe deze vliedbergen er vroe ger werkelijk uitzagen. In de vroege Middeleeuwen waren het kasteelheu vels (moties), met verdedigingstorens. Aanvankelijk, zo in de 12e eeuw, waren die van hout. later van steen. Reconstructie van een mottekasteel op een 'echte' vliedberg is verboden van wege de mogelijke schade aan archeo logische restanten. Maar.in de land schapstuin van Terra Maris is ruim tien jaar geleden een vliedberg opgeworpen en dat biedt ons een uitgelezen mogelijk heid. Najaren van voorbereiding ver rijst deze winter een reconstructie van een middeleeuws houten mottekasteel op onze vliedberg. De illustratie toont hoe het er ongeveer uit komt te zien. Bij het ontwerp is uitgegaan van schaars beschikbare his torische informatie en beelden. De bouw zal veel ambachtelijke vaardigheid vergen. Maar dan. volgens planning begin april 2011. staat er een unieke reconstructie van een mottekasteel. De derde in Europa (de andere twee staan in Frankrijk en Duitsland). Het project wordt financieel moge lijk gemaakt door bijdragen van de Provincie Zeeland (uit het fonds voor het Nationaal Landschap Zuidwest Zeeland), het Plattelands Ontwikkelingsprogramma (POP) en de Nationale Postcodeloterij. De bouw van het mottekasteel start in januari. Op zaterdag 22 januari tussen 13u00 en lóuOO wordt het houtskelet van de toren in de loods van aannemer Van de Linde in Goes aan geïnteresseer den getoond. Architect Hans Sinke van Bouwwinkel Zeeland zal de constructie toelichten. Kinderen kunnen hun eigen mottekasteel knutselen! Donateurs van Het Zeeuwse Landschap en jaarkaart houders van Terra Maris kunnen op vertoon van hun donateurspas/jaar kaart gratis terecht. Daarnaast kunnen bezoekers van Terra Maris in december en januari een voucher krijgen voor een bezoek aan de bouwloods. In de vooijaarsvakantie kunnen kinde ren vanaf 8 jaar op dinsdag 8 maart van Schets van het mottekasteel. Maaike de Wilde en Marten Hemminga 13u30-15u00 een middeleeuws kasteel knutselen in Terra Maris. Rondom de plaatsing zal een arrangement met een lezing, museumbezoek en uideg bij de toren worden georganiseerd. De datum hiervoor is nog niet bekend. Luisteren naar wonderlijke natuurver halen in de sfeervolle ontvangstruimte. Deelname: gratis, excl. museumbe zoek. Vrijdag 24 en 31 december I3u00- 13u30 Beleef het voeren van de vissen en andere zeedieren en neem een kijkje achter de schermen van het aquarium. Aanmelden bij de balie. Deelname: entreeprijs museum. Zondag 26 december 14u00-15u30 Wandelen met de bos wachter De boswachter van Staatsbosbeheer laat u de cultuurhistorische en natuur lijke rijkdom van het gebied ervaren en neemt u mee langs de diverse buiten plaatsen in de Manteling. Deelname: 2,- (kinderen 1,-) Maandag 27 december 13u00- 15u30 Kinderactiviteit: natuurklanken met Rob Maaskant van Het Bedrijf v/h Eerst bekijken en beluisteren we allerlei vreemde instrumenten uit de hele wereld. Daarna maakt ieder een fantasie-instrument voor het slotcon- cert. Voor kinderen vanaf 8jaar. Deelname: 5,25 incl. museumbezoek. Dinsdag 28 december 13u00-15u00 Strandjutten met inleiding bii het aquarium Langs de vloedlijn geeft de zee veel geheimen prijs. Met de jutter struinen we langs het strand op zoek naar natuurlijke en niet-natuurlijke aan spoelsels. Deelname: 3,50. Woensdag 29 december 13u00-15u00 Kinderactiviteit: vogel huisjes maken Zo komen de vogels beschermd de winter door en verrassen ons in het voorjaar weer met hun uitbundig gezang. Voor flierefluiters vanaf 8 jaar. Deelname: 5,25 incl. museumbezoek. Aanmelden tot de voorgaande dag, bij voorkeur via reserveringen@terramaris. nl, eventueel telefonisch 0118- 582620. Maaike de Wilde, medewerkster educatie en activiteiten Zeeuws Landschap 23

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 23