Landschap in 't kort WW Vanaf de zomer was dit het beeld van de Sophiapolder: nat. (F. Schenk) Kletsnatte augustus In West-Zeeuws-Vlaanderen viel tussen zondag 15 augustus en dins dag 17 augustus lokaal meer dan 90 millimeter regen. Het waren de uitschieters in de op één na natste augustus in ruim honderd jaar. De start van de zomer was natuurlijk schitterend met in juni zeer zonnig en droog weer met temperaturen ruim boven normaal. Juli begon zeer zomers. Diverse verspreid liggende perceeltjes vochtig gras land in het westen van Zeeuws- Vlaanderen kleurden prachtig lila en roze door pinksterbloem en koe koeksbloem. Orchideeën en ratelaar zorgden daarbij voor fraaie diep rode en bleekgele accenten. Maar halverwege de maand juli kwam de klad erin. De regen begon te vallen en op enkele mooie dagen na verlie pen de maanden augustus en ook september zeer wisselvallig.. Half juli hield de beheerdienst in West-Zeeuws-Vlaanderen nog reke ning met drinkwatertekorten in de gebieden. Drinkpoelen in diverse terreinen bevatten nauwelijks nog water, recent uitgegraven geulbed dingen zoals in de Havenpolder nabij Aardenburg dreigden volledig droog te vallen. De noodscenario's lagen op de plank om het moge lijke drinkwatertekort voor het vee de baas te zijn. Ook diverse maaiwerkzaamheden die nagenoeg alleen tijdens extreme droogtes uit gevoerd kunnen worden, werden al voorbereid. Maar het liep anders. Na enkele zeer forse buien waren alle drinkwaterproblemen in één klap opgelost, de weidechampig nons en stinkzwammen schoten werkelijk de grond uit en het vooraf zo mooi geplande werkschema viel werkelijk volledig in het water. Augustus en september zijn norma liter bij uitstek de maanden waarin we het hooibeheer van de waarde volle vochtige- en bloemrijke gras landen uitvoeren. De hoge grond waterstand, anders een bepalende voorwaarde voor de soortenrijkdom was nu echter een probleem. De meeste bloemen waren uitgebloeid en hadden hun zaad verloren. Het behoud van deze kleurrijke gras- N.V. Nederlandse Gasunie heeft de twaalf provinciale Landschappen in Nederland 420 verrekijkers geschon ken voor de bezoekerscentra. Elk Landschap kreeg 35 exemplaren. Gasunie legt momenteel zo n 500 kilometer aardgastransportleiding aan door heel Nederland. Op 1 oktober 2010 is de eerste 275 kilometer in gebruik genomen. Dat leek Gasunie een mooie aanleiding voor deze gift aan alle Landschappen. Immers niet alleen de provinciale Landschappen herstellen het Nederlandse landschap in oorspronkelijke staat, ook Gasunie doet dit na de aanleg van een leiding. Want ongeveer een jaar na de werkzaamheden herinneren alleen gele marke ringspaaltjes aan de aanwezigheid van een gastransportleiding in de ondergrond. De 35 verrekijkers voor Het Zeeuwse Landschap worden ingezet voor de bezoekerscentra van Terra Maris, Saeftinghe en de eendenkooi op Sint Philipsland. 24 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 24