Uit het landschap Historie Aardenburg blootgelegd p. 4 In het kader van het natuur- en landschapsherstelplan voor de Wallen van Aardenburg ging veel grond op de schop. Daarmee kwamen zaken naar boven die iets vertellen over het verleden van deze stad. Gert-Jan Buth beschrijft ze. Duin- en kustvogels blijven zorgenkindjes p. 7 Als derde en afsluitende beschrijving van de Zeeuwse vogelstand, besteedt Chiel Jacobusse in dit artikel aandacht aan de duin- en kustvogels. Invloed herverkaveling groter dan inundatie en watersnood p. 10 Zeeland mag getekend zijn door de strijd met het water, de inkleuring is nadrukkelijk mensenwerk. Volgens het voormalige hoofd Bureau Natuur en Landschap van onze provincie bepaalt die inkleuring veel meer ons landschap dan de strijd met het water. Recept voor een mooier landschap p. 12 De laatste tien jaar is er haast ongemerkt hard gewerkt aan het Walcherse landschap. Dat heeft zijn vruchten afgeworpen. Er kunnen ook lessen uit getrokken worden volgens Marten Hemminga. Hij zet ze in rij en gelid. Zeeuwse paddenstoelen in kaart gebracht p. 15 Wie denkt voor paddenstoelen in Zeeland aan het verkeerde adres te zijn, heeft het goed mis. Niet minder dan 1500 soorten lijken hun plekje in Zeeland te hebben gevonden, waaronder enkele speciale. Koert p. 18 Koert heeft deze keer eens nagegaan wat de overeenkomsten zijn tussen lichamen van mensen en dieren. Zeeuwse Stikjes p. 20 Van een boerderij op het platteland via het dorp naar de stad. Terra Maris p. 22 Activiteiten, een langverbeide bij in de tuin en de aankondiging van het mottekasteel. Landschap in 't kort p. 24 Over de kletsnatte augustus en vleermuizen in de Yerseke Moer. Bezuinigingen Door Marten Hemminga Het kabinet is voornemens drastisch te bezuinigen op het budget voor natuur en landschap. Een structurele bezuiniging van 40% dreigt. Dat is enorm veel, ook vergeleken met bezuinigingen op andere beleidsterreinen. Ongetwijfeld zal dat een geweldige verschraling betekenen van de mogelijkheden om de kwaliteit van natuur en landschap te handhaven, laat staan te verbeteren. Bijvoorbeeld: elders in dit nummer beschrijf ik hoe investeringen in de afgelopen tien jaar het Nationaal Landschap van het deelgebied Walcheren een positieve impuls hebben gegeven. Een positieve impuls die het hoognodige tegenwicht heeft geboden aan nadelige ingrepen die zo vaak het refrein zijn bij de ontwikkeling van het landschap. Het zit er niet in dat hiervoor nog enig budget beschikbaar zal zijn in de toekomst. Het toverwoord voor de ontwikkeling van de Nationale Landschappen wordt nu 'zelfrealisatie', wat er op neerkomt dat er met niets iets gemaakt moet worden - meestal een onmogelijke opgave. Bezuinigingen: ik kan er begrip voor hebben in deze tijd. Dat ook het natuurbudget gekort wordt: vanzelfsprekend. Wat ik niet begrijp is de reden voor de buitensporige bezuiniging die er voor natuur en landschap aan lijkt te komen en evenmin de beleidsomslag ten aanzien van de Ecologische Hoofdstructuur. Die moet herijkt en afgerond worden. Pardon?! We hebben het hier over een al vele jaren volgehouden, effectief beleid met een helder doel: een netwerk van natuurgebieden realiseren dat er voor moet zorgen dat de planten en dieren van Nederland ook in de toekomst een leefgebied hebben. Dat netwerk zou in 2018 klaar moeten zijn. Tijdelijk pas op de plaats maken is logisch in een tijd van financiële krapte, maar het lijkt erop dat het kabinet er nu al definitief een punt achter wil zetten. Dat betekent dat het nog moeilijker wordt de teruggang in planten- en diersoorten in ons land te stoppen. Dat raakt die planten en dieren het eerst, maar ook wij gaan het merken omdat er uiteindelijk minder van natuur te genieten zal zijn voor ons allemaal. Ik hoop dat deze eindejaarsgedachten in het nieuwe jaar 2011 veel te somber blijken te zijn en dat ieder kabinet, of het nu links of rechts is, natuur een vanzelfsprekend belang vindt. Ook dit kabinet dus. Ik wens u alle goeds voor het nieuwe jaar. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap Agenda p. 26 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 3