Oude zaden schetsen historie a Binnen de proefsleuf in plangebied Oost werden enkele dichtgeslibde paalkui- len aangetroffen. Dit wijst op laatmiddeleeuwse houtbouw. Dergelijke bewoningsrestan- ten zijn zeldzaam in Zeeland. (F. Schenk) Zeeuws Landschap Naast die van gebruiksplanten zijn ook veel resten van wilde planten gevonden. Veel van de thans gang bare graslandplanten en ruigtesoor ten waren vroeger ook ter plaatse aanwezig. Opvallend is echter dat er veel restanten van zoutplanten, zoals zeekraal, kweldergras, strandmelde en zilte rus. aangetroffen zijn. Vooral zilte rus duidt op een hoogschor- situatie. Met andere woorden, er waren hier toen hoger liggende zilte graslanden onder invloed van getijde dynamiek staand aanwezig. Deze constatering sluit aan bij de hiervoor vermelde conclusie omtrent getijdy- namiek in de ravelijngrachten. De samenstelling van alle gevonden plantensoorten overziend, en de mate waarin restanten van onder andere zilte rus aanwezig zijn, lijkt het erop dat de voormalige woongemeen schap hier niet alleen aan akkerbouw en fruitteelt deed, maar ook aan vee teelt. De toen aanwezige natuurgras- landen, deels met een zout karakter, zullen een prima graasgebied gevormd hebben voor runderen en schapen. Vanwege de hogere mine- ralengehalten van zoutplanten ont wikkelen runderen en schapen extra goed op zilte graslanden. Daarnaast betekent de regelmatige overspoeling met zeewater dat zilte graslanden een van nature hoge gewasproduktie hebben. dr. G.J.C. Buth is stafmedewerker van Het Zeeuwse Landschap M" In de proefsleuven werden niet alleen de contouren van de verlande grach ten zichtbaar. Zo werden in plan gebied Oost ook de restanten van een verharde weg met twee berm- sloten herkend. Vermoedelijk ging het om de middeleeuwse weg die Aardenburg met Eede en Maldegem verbond. De wegverharding bestond uit ballastkeien (zwerfstenen die handelsschepen op de terugweg van uit noordelijke landen meenamen als stabilisatievracht). Nabij deze oude weg werden ook enkele paalkuilen aangetroffen. Dat zijn dichtgeslibde gaten in het dekzand, ontstaan door in de grond geslagen palen die inmiddels vergaan zijn. Dergelijke paalkuilen duiden in archeologische zin op sporen van 'houtbouw'; hier hebben vroeger mensen gewoond in tenten of houten huizen, waarvoor verankeringspalen in de grond gesla gen waren. Op basis van aangetrof fen aardewerk ter plaatse valt deze vindplaats te dateren op de 13e en vroeg 14e eeuw. In combinatie met andere sporen wordt er voorlopig van uitgegaan dat hier. langs deze oude weg, gedurende de late middel eeuwen een verhoogde woonplaats (terp) aanwezig was. Gezien de ligging van deze sporen, net buiten de middeleeuwse stad Aardenburg, betrof het waarschijnlijk een neder zetting met een agrarische functie. Om op deze bijzondere vondst verder 'in te zoomen' is uit een voormalige bermsloot een grondmonster ver zameld voor een archeobotanisch onderzoek in het laboratorium. Uit het grondmonster zijn alle daarin aanwezige middeleeuwse planten resten, meestal zaden, gezeefd en op soort gedetermineerd. De aangetrof fen soorten werden onderverdeeld in gebruiksplanten en wilde planten. Onder andere werden er resten van de gebruiksplanten gerst, rogge en haver vastgesteld. Wat groente betreft zijn er resten van biet en selderij gevonden. Dit kunnen echter ook wilde planten geweest zijn, want er waren hier ook zoute graslanden aanwezig (zie hierna), waarin deze soorten in hun natuur lijke vorm voorkomen. Wat olie- en vezelplanten betreft werden restan ten van raapzaad, vlas en hennep gevonden. Hennep behoort tot de oudste cultuurgewassen ter wereld, en werd, tot in het recente verleden, vooral voor het maken van touw verbouwd. Maar, ook werd hennep in de eerste (laatmiddeleeuwse) kruidenboeken al genoemd van wege zijn geneeskrachtige werking. Dus, de voorloper van ons huidige 'Nederwiet'. Er werden restanten van vier fruitsoorten vastgesteld: framboos, braam, vlierbes en vijg. De eerste drie soorten zullen ter plaatse hun standplaats gehad hebben, maar vijgen moeten als gedroogde vruchten uit zuidelijker streken aangevoerd zijn. Dit wijst op handelsmissies naar Frankrijk of zuidelijker.

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 6