W Boomkikkers in Zeeuws Vlaanderen De Willem Leopoldpolder bevat goede voortplantings- plaatsen voor de boomkikker. Met 50 roepende mannetjes heeft de boomkikker zich hier in 2010 definitief gevestigd. (F. Schenk) t Ontwikkeling van het totaal aantal waargenomen boomkikkers in Zeeuws Vlaanderen tussen 1993 en Retranchement en Cadzand waren er 25 jaar geleden slecht aan toe. De populatie van Aardenburg leek aanvankelijk redelijk veilig, maar wel te klein om een paar slechte jaren op te vangen. Alles bij elkaar ging het in de periode 1985-1990 in heel West-Zeeuws-Vlaanderen om circa 150 roepende dieren. Bij de boomkikker roepen alleen de mannelijke dieren en is het onder herpetologen (amfibie- en reptiel deskundigen) de gewoonte om de populatie te bepalen aan de hand van het aantal mannetjes. Vanaf 1993 is jaarlijks streekdekkend de populatieomvang becijferd aan de hand van nachtelijke geluidstel lingen (figuur 1). Een intensief karweitje. Nieuwe leefgebieden Stichting Het Zeeuwse Landschap kreeg in 1984 een groot deel in beheer van de Kievittepolder, in 1990 werden de wallen van Retranchement in één klap verwor ven en in 1994 kon een perceeltje van vier hectare bij Aardenburg worden aangekocht. Het verwerven van de wallen van Aardenburg ver liep eerst langzaam, ook al omdat de Ecologische Hoofdstructuur voor deze wallen uit kleine per- 700 350 1993 1995 1997 1999 2001 2003 2005 2007 2009 Cadzand Retranchement DAardenburg Doverige gebieden ceeltjes was samengesteld. Maar de laatste jaren zijn flinke vorde ringen gemaakt. En dat is hard nodig ook, want de Aardenburgse populatie is inmiddels gehalveerd en staat er anno 2010 van de drie het slechtste voor. Het Zeeuwse Landschap is op twee fronten aan het werk gegaan. Onderzoek naar voorkomen en leefgewoonten plus investeren in verbetering van het leefgebied en grondgebruik. Een halfopen landschap met een zacht microkli maat, zoet en voedselarm ondiep water zonder vissen maar met een veelzijdige onderwaterflora en een moerasachtig landschap met een bijbehorende hoge bodem- en luchtvochtigheid, dat is de basis voor een florerende populatie. Om zulke plekken te creëren zijn bestaande dichtgegroeide vee drinkputten gebaggerd, nieuwe putten aangelegd, waterconser- verende maatregelen genomen, honderden meters braam- en mei doornstruwelen geplant en is het gebruik van kunstmest en gewas beschermingsmiddelen verder teruggedrongen. Kou, muskusratten en stekelbaarzen Halverwege de jaren negentig zorgden een paar strenge win ters met droge aprilmaanden opnieuw tot halvering van de populatie. Eindjaren negentig beleefde de streek de top van 16 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 20