r -• de muskusratteninvasie en bleek vrijwel elke kikkerput door muskusratten bewoond te zijn. Het gevolg was modderig water zonder vegetatie. Tot overmaat van ramp bleken vele poelen ineens stekelbaarzen te bevatten, die hevig prederen op larven en eieren van kikkers. Met de hulp van de muskusrat tenvanger werden stelselmatig alle poelen bezocht en de ratten gevangen. Aanvankelijk was het dweilen met de kraan open, maar door stug volhouden kre gen we het probleem onder de knie en het water helder. De stekelbaarzen (en eventuele andere vissen) zijn uit de put ten verwijderd en overgeplaatst naar andere wateren. Doorzettend herstel De rijke watervegetatie keerde terug en daarmee de boomkik kers. In 2002 kwam hun aantal voor het eerst boven de 500 roepende dieren uit, maar de verspreiding bleef nog steeds beperkt tot de drie leefgebieden. Die boden kennelijk nog wel voldoende huisvestingsmogelijk heden. In het kader van de EHS zijn na 2000 nieuwe leefge bieden aangelegd, zoals de Vienkenist, Driekoker, Versche Polder, Willem Leopoldpolder, Zwinpolder en Fort Berchem. Het Cadzandse en de Retranchementse leefgebied is aaneengesloten. Wanneer zouden ze zich in het onbekende terrein wagen? Een paar zwervende man netjes werd in 2007 en 2008 korte tijd in de Versche Polder en de Willem Leopoldpolder gehoord. Het bleken nog alleen mannelijke dieren te zijn. In 2009 was het dan zo ver en werden voor het eerst in de Willem Leopoldpolder larven aangetroffen. Een nieuwe Boomkikker 1990-1993 Boomkikker 2010 m- Legenda Legenda aantal aantal 1-Sexx 1-5 exx 6-25 exx 6-25 exx >25 exx 25 exx mijlpaal! Wat zou 2010 brengen? De winter van 2009-2010 was eerst nat, daarna vooral lang, besneeuwd en koud. Hoe zouden ze uit de winterslaap komen? De populaties van de in maart paaiende bruine kikkers en gewone padden bleken meer dan gehalveerd. In april was het een paar dagen warm weer; 's nachts zelfs nog zoel. De boomkikkers waren wakker, lieten zich eerst nog aarzelend horen, maar bin nen twee dagen zwol hun aantal aan. Dat moet worden De figu ren 2a en 2b tonen het verschil in verspreiding tussen 1993 en 2010 en maakt duidelijk dat de boomkikker zich inmiddels tussen Cadzand en Sluis weer aardig laat horen. Achter het Zwin galmde in 2010 vijf dagen het mooiste koor van Nederland. En het zachte weer heeft hun avonturiergeest opgeladen. De Willem Leopoldpolder lijkt nu echt veroverd (figuren 2a en 2b). Het verbinden van natuur gebieden werkt echt. Ook in de richting van Sluis zijn er stap pen gezet. We zien een bolwerk opbloeien in het Vienkenist, de Driekoker lijkt definitief gekolo niseerd en de voorhoede is bij de Zwinbrug gearriveerd. It takes courage De volgende stap is een hele grote sprong: de verbinding maken met de noodlijdende populatie van Aardenburg. Veel stepping stones moeten nog in dit 'no frogs land' aangelegd worden, en dan nóg moeten ze talrijke hindernissen overwin nen. Maar, als ze elkaar op lome vochtige nachten in het midden van de bruidstijd kunnen horen, dan durven ze aan elke oversteek te beginnen. Figuren 2a en 2b Plaatsaanduidingen van de waarnemingen in de begin jaren '90 en 2010. De verspreiding is duidelijk toegenomen. R. Beijersbergen is stafmedewer ker projecten van Stichting Het Zeeuwse Landschap Dank aan de collega's en streek herpetologen die ondersteuning verleenden bij de nachtelijke expe dities en voor het vervaardigen van de figuren. De jeugd heeft de toekomst, en die lijkt voor deze boomkikker in West-Zeeuws-Vlaanderen zo verkeerd nog niet. (F. Schenk) Zeeuws Landschap 17

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 21