Mes Messen zijn Aparte lage, greene plantjes. Net als veel andere planten die je kent, (nebben ze stengels met blaadjes. Maar toch zien ze er heel anders uit. Soms is een mes niet meer dan een plat, green heepje ep de grend. Het lijkt wel een stukje stef. De meeste messen werden niet groter dan een paar centimeter. In Nederland kernen henderden verschillende seerten messen veer met vaak heel bijzendere namen. Bijvoorbeeld purpersteeltje, klauw tjesmes, haarmes en parapluutjesm6S. Mes is heel nuttig. Het maakt zuur stof die wij inademen. En mes kan een heerlijk plekje zijn veer allerlei kleine beestjes. Messen zijn sperenplanten, net als varens en paddensteelen. Ze J vermeerderen zich deer middel van m speren. Dat is een belangrijk verschil met bleemen. Bleemen zijn zaad- planten. Zij vermeerderen zich met zaden. De speren zitten in 'sperendeesjes'. Die ver schijnen ep steeltjes die uit het mes emheeg wijzen. Kijk maar eens naar het plaatje. In die sperendeesjes zitten piepkleine korreltjes. Dat zijn de speren. Bij droeg weer gaan de dcesjes epen en kunnen duizenden speren ep de grend vallen ef met de wind wegwaaien. Cp de plaats waar ze ep de grend terechtkomen kan nieuw mes groeien. i biese) van een alg en een schimmel. Ze greeien vaak ep de schers van bomen, schuttingen en ep platte daken. Messen kunnen zelfstandig leven. Ze hebben alleen geen worteltjes, waar ze water mee uit de bedem kunnen opnemen. Daarem deen ze dat ep een andere manier. Ze hebben hele dunne blaadjes, die water uit de lucht kunnen opnemen. Daarem groeien messen het liefst ep een vochtige plaats. Bijveerbeeld in het bes. In een bes kernen meer messen ve6r dan in een epen veld. kerstmessen lijken wel een beetje ep messen, kijk maar naar het plaatje. Maar tech is kerst mes heel wat anders dan mes. Een kerstmes is een samenleving (sgm- Mesplantjes groeien overal. Onder bomen, teaen bemen, in het gras, langs de stoeprand... Vaak greeien ze in greepjes bij elkaar iür Kestmcssen 18 Zeeuws Landschap Haarmes (ve chtiy) Pimpelines Miiisjesirtós SpGrendeesje Hdtartnes (dree^) Sperendccsje (kapsels) Purtmcs Parapluoitjesmes Kelkjesmcs Pczetmes

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 22