Landschap in 't kort De zijflanktekening ont breekt, het onderbeen is lan ger dan het bovenbeen en de voet is erg lang; allemaal kenmerken van de Hyla meridionalis, onze Marokkaanse gast. (F. Schenk) Over een boomkikker en garnalen Op 1 september werd mij een vondst gemeld van een boom kikker in een lege viskist op de visafslag in Breskens. De vinder had het diertje meegenomen naar huis voor determinatie. Ik was net vertrokken voor een werkbezoek aan het Verdronken Land van Saeftinghe, mijn geduld werd dus op de proef gesteld tot het einde van de dag. De boomkikker (Hyla arborea) en zijn leefgebied in west Zeeuws- Vlaanderen ken ik goed. Breskens is te overbruggen, maar in een viskist afkomstig uit Volendam in een koelcel belanden in Breskens, is toch weer een ander verhaal. De vinder, Johny de Burck uit Oostburg, was benieuwd of ik hem kon helpen het verhaal achter de vondst te ontrafelen. Wanneer ik het 3 cm grote kik kertje in het bekertje in ontvangst neem is het dusdanig in de stress dat ik niet direct een juiste deter minatie kan maken. Eenmaal thuis lukt dat beter. Het betreft een boomkikker uit Zuid Europa (Hyla meridionalis). Nu is de link ineens wel te leggen. De transporteur, Klaas Puul, rijdt niet alleen op Volendam maar ook op Marokko. De Hollandse garnalen gaan van uit Nederland naar Marokko om gepeld te worden. Binnen enkele dagen komt de vrachtwagen weer met gepelde garnalen terug. Deze boomkikker heeft een 'coole' reis gehad van ca. 2250 kilometer. Kortom, een mooi verhaal over een verstekeling die gekozen heeft voor de koelwagen van Klaas Puul. Omdat de boomkik ker koudbloedig is, kan hij een voudig enkele dagen overleven in een koelcel. Na overleg met Ravon (organisatie voor onder zoek naar reptielen, amfibieën en vissen), heb ik de reiziger enkele dagen later afgegeven bij Iguana, het opvangcentrum voor reptielen, amfibieën en geleedpotigen in Vlissingen. Dieren die in beslag zijn geno men of om welke reden dan ook niet meer terug in de natuur kunnen, worden hier vaak naar toe gebracht. Fred Schenk 24 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 28