OPROEP OPROEP OPROEP OPROEP OPROEP OPROEP OPROEP Werkploeg traditioneel agrarisch natuurbeheer Gedacht wordt aan een betrekkelijk zelfstandig opererende vrijwil- ligersgroep die zich bezig houdt met traditioneel agrarisch werk. Hiermee wordt op kleine schaal de ecologische waarde van het boeren land vergroot en de cultuurhistori sche waarde behouden. Deelnemers krijgen de kans het authentieke boerenland actief te beleven, terwijl de kennis over traditionele metho den levend wordt gehouden. Wie kent immers nog de techniek van zeisen en opperen? We gaan dus op zoek naar mensen die dit soort vrijwilligerswerk willen doen en aan (oudere) kenners van dit soort agrarische gebruiken, om hun ken nis over te brengen. Denk aan het onderhoud (onkruid vrij houden) van kleinschalige biologische akkers en akkerranden, traditioneel oogsten, oppers en ruiters maken, oogsten van zaad van gewenste akkerkruiden, weidevogelbescher ming ed. Desgewenst kan ook win terwerk worden uitgevoerd, zoals het afzetten van hagen, knotten van wilgen ed. De vrijwilligersploeg zal vanuit SLZ begeleid worden. Met een kleine ploeg mensen staan we te schoffelen tussen de bieten. De zon staat hoog. Iedereen werkt in korte broek, want het is broeierig weer. Onafgebroken zingt een veld leeuwerik. Het is een heerlijk geluid. Dan is het weer even helemaal stil. Bij de akkerrand aangekomen zien we een fraaie bloemenpracht met koren bloem en klaproos. Wat later zien we een groepje patrijzen tussen de bieten rondscharrelen. Na de middag gaan we bonenruiters maken. Met stokken moeten er oppers worden gemaakt, waarover de geoogste bonen worden gehangen. Het is best een precies werkje. Als je het niet goed stapelt, valt alles er makkelijk weer vanaf. Is dit een sfeerbeeld uit het boe renleven van een eeuw geleden? Zomaar een werkdag zoals destijds voor veel Zeeuwen heel gewoon was? Je zou het vermoeden, want tegenwoordig kent bijna niemand meer het traditionele werk op de akkers. De modernisering van de landbouw is een feit. Jammer is dat hiermee de kennis en het beleven van het aloude landschap steeds verder verloren gaat. Toch is het geschetste beeld niet alleen historie, maar hopelijk ook weer toekomst. Want Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ), wil in samenwerking met Het Zeeuwse Landschap een nieuwe vrijwilligersploeg starten: de Werkploeg traditioneel agrarisch natuurbeheer. Concreet willen we op korte termijn een vrijwilligersgroep rondom de Hoeve van der Meulen opzetten. Dit is daar voor een uitermate geschikte plaats, omdat er al kleinschalige akkertjes afgewisseld met weiden zijn aangelegd. Er zijn akkerranden met zeldzame akkerkruiden als naaldenkervel en naakte lathyrus. Het geheel ligt ingebed in een prachtig landschap, met aan de horizon de contouren van het dorpje 's-Heer Abstkerke. Op langere termijn kan deze vrijwilligersploeg eventueel verder worden uitgebouwd naar regionaal actieve groepen die rond de historische boerderij actief zijn. Het is de bedoeling in de zomer van 2011 met de uitvoering van het praktische werk te beginnen. Luciën Calle Geïnteresseerden kunnen zich melden bij lucien.calle@slz.landschapsbeheer.nl Een ploeg vrijwillige zeisers. (S. Dobbelaar) Zeeuws Landschap 25

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 29