Meer Zeeuwse reservaten wenselijk A Een geelgors op een berkentak. (c. Jacobusse) a Een ijdele en een verlegen patrijs. (C. Jacobusse) Het groot spiegelklokje, een fleurige akkerplant. (C. Jacobusse) Het Zeeuwse Landschap beschikt momenteel over een zevental akker reservaten, van heel klein (0,03 hectare) tot flink uit de kluiten gewassen (12,13 hectare). Ze zijn redelijk verspreid over verschillende floradistricten en grondsoorten, maar geografisch zijn er (nog) witte vlekken in Schouwen-Duiveland. Tholen en Noord-Beveland. Dat heeft onder meer te maken met de verdeling van zogeheten invloeds sferen van de grote terreinbehe rende organisaties. Rapporteur Loek Hilgers beveelt aan om, als het even kan, voor uit breiding van het aantal reservaten te zorgen, zodat een betere spreiding ontstaat. Hij pleit voor een flink uit de kluiten gewassen reservaat in West-Zeeuws-Vlaanderen. Op Schouwen-Duiveland, binnen de invloedssfeer van Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten, is de bin- nenduinrand er geknipt voor. Het Zeeuwse Landschap kan proberen elders op het eiland een reservaat op kleigrond in te richten, of samenwer king zoeken met een andere terrein beheerder. In de duinen van Oranjezon op Walcheren is een klein reservaat, met bijzondere akkerflora. De begrazing door damherten en reeën levert wel enige beperkingen op. Een groter reservaat op klei is wenselijk. Mogelijk kan dat bij een van de negen vliedbergen die Het Zeeuwse Landschap op Walcheren beheert. Op Zuid- Beveland is het niet noodzakelijk een nieuw reservaat te maken. Voor Sint Philipsland en Tholen kan gemikt worden op uitbrei ding van het kleine reservaat bij de eendenkooi van Anna Jacobapolder. R. Antonisse is journalist en lid van de redactie van Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 6