a Schoon mais en gerst leveren een strak plaatje op, maar de natuurwaarde van zo'n landschap is nihil. (C. Jacobusse) Akkerdistel. (C. Jacobusse) 8 Zeeuws Landschap op. Anderzijds; bij de aanleg van het nieuwe natuurgebied Sint Laurens' weihoek op Walcheren nam de grutto sterk toe en het aantal veldleeuweri ken vertienvoudigde, zo leert een stu die van SOVON. De nieuwe natuur heeft de algehele achteruitgang van deze soorten niet kunnen stoppen, maar die wel afgeremd. Mensen die zeggen dat er genoeg natuur is, bedoelen eigenlijk dat zij er genoeg van hebben. En da's toch heel iets anders! Nepnatuur 'Stinkende modderputten', 'ver waarloosde distelhaarden' en 'zoge naamde natuur' zijn veelgelezen kwalificaties in de ingezonden brie ven. De nieuwe natuur wordt weg gezet als nepnatuur. Zonder enige onderbouwing. Iedereen met enig verstand van zaken weet wel beter. Vogels als tureluur, veldleeuwerik, geoorde fuut, kluut en lepelaar (zie p.7-8 van dit nummer) hebben aan toonbaar sterk geprofiteerd van de nieuwe natuur. Er is kritiek op het afgraven van terreinen, maar daarbij wordt de achterliggende reden ver geten. Vroeger was het buitengebied nat, maar door betere ontwatering en bemaling is het buitengebied veel droger geworden. Dat is goed voor de landbouw, maar tegelijkertijd één van de belangrijkste problemen voor de Nederlandse natuur. Het opzetten van het polderpeil zou de landbouw en andere belangen (bv. bewoning) in het buitengebied schaden. Om dus de Zeeuwse natuur terug te krijgen is het nodig in natuurgebieden soms de bodem te verlagen. Dat er in nieuwe natuurgebieden aanvankelijk een fase met veel dis- telgroei is, is zonder meer een feit. Een pionierssoort als de akkerdistel vestigt zich op plaatsen waar plot selinge veranderingen optreden. De beste manier om ze kwijt te raken is de distels zoveel mogelijk met rust te laten. In overeenstemming met de oude boerenwijsheid Distels laten staan, is distels kapot laten gaan. Natuurlijk houden Het Zeeuwse Landschap en andere natuurbeheer ders zich wel aan de wettelijk vastge stelde distelverordening om overlast voor de buren te voorkomen. Tot vijftig jaar terug leefden tal van planten en dieren in het agrarisch buitengebied. Er waren allerlei krui den en akkervogels op de akkers, orchideeën en weidevogels in de weilanden en bijvoorbeeld steenuilen en wezels in de talrijk onbenutte overhoekjes. Die natuurwaarden van het buitengebied zijn vrijwel compleet verdwenen. Ondanks de aanleg van nieuwe natuur en de veiligstelling van nog bestaande gebieden gaat de achteruitgang van de Nederlandse natuur door. Vogels als de veldleeuwerik en de grutto zijn in de afgelopen dertig jaar met meer dan de helft afgenomen. De grutto broedt in Zeeland voor meer dan 95 procent in officiële natuurgebieden. De veldleeuwerik gaat dezelfde kant

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 8