De historische burgerzaal van het Middelburgse stadhuis vormde het decor voor de viering van het 75-jarig jubileum van stichting Het Zeeuwse Landschap. Uit de reeks toespraken lichten we er twee uit. Die van afscheid nemend gedeputeerde Frans Hamelink en directeur Natuurmonumenten Jan Jaap de Graeff. Zij gaan in op de veranderende positie van de natuurbescherming en geven tips voor de toekomst. EEN OMMETJE 26A UIT DE LOOPGRAVEN BRENG NATUUR DICHTER BIJ DE MENSEN door Rinus Antonisse Het natuurbeleid wordt komende jaren duidelijk anders aangepakt, waarschuwt Frans Hamelink op zijn laatste dag als gedeputeerde voor natuur en water. Het is niet louter een succesverhaal meer, maar lijkt soms eerder een drama, merkt hij op. 'Een drama waar emoties en polarisatie de boventoon voeren'. Hamelink stapte namens de ChristenUnie in 2007 als blanco politicus de provinciale politiek binnen en mag de revelatie van de voorbije statenperiode worden genoemd. Een waardig opvolger van wijlen Thijs Kramer. Mensen waarderen natuur en landschap enorm, maar worden toch kwaad en verongelijkt als om de hoek of in de omgeving extra natuur wordt aan gelegd, constateert Hamelink. 'Blijkbaar gaat er iets mis in de aansluiting tussen het formele beleid en de beleving van de dagelijkse werkelijkheid.'Hij gelooft dat het verflauwen van het gemeenschapsgevoel een belangrijke oorzaak is. 'Kort door de bocht: de natuur verandert van collectieve waarde in privé consumptieartikel.'Het valt Hamelink op dat verantwoordelijkheid voor de natuur -'laat staan het idee van rentmeesterschap' - is vervangen door de vraag: wat heb ik er eigenlijk aan. Er wordt flink afgegeven op iedereen die zich om natuur en landschap bekommert, zeker als er tegengestelde belangen spelen. De scheidende gedeputeerde kan erover meepraten en geeft als voorbeeld het afschot van damherten of vossen. Erbij komt dat een bureaucratisch bouwwerk is ontstaan van regelingen met bijbehorend technisch jargon .'Je wandelt niet meer lekker in het bos, maar in natuurdoeltype 26A', betoogt Hamelink. Beschermende maatregelen zijn voor de buitenwacht nauwelijks te volgen. Ze worden ook niet begrepen, sowieso als ze beperkingen met zich meebrengen. 'Ook de naar mijn mening erg opgeblazen tegenstelling tussen landbouw en natuur draagt bij aan het onbegrip voor de natuurbescherming.' Vanuit zijn persoonlijke ervaringen als gedeputeerde heeft Hamelink een aantal tips om de ontstane kloof tussen natuurbescherming en het brede publiek te dichten/Probeer altijd de zaak vanuit het standpunt van de tegenstander te bekijken. Als er een begin van wederzijds begrip is, blijken vaak oplossingen mogelijk die vooraf onmo gelijk leken. Toon interesse voor de belangen van een ander en kijk of daar en koppeling mee mogelijk is. Stellingenoorlogen vanuit de loopgraven van het eigen gelijk zijn voor iedereen contraproductief.' Hamelink beklemtoont dat, anders dan vroeger, natuur en recreatie vanzelfsprekende bondgenoten zijn, met zeer parallelle belangen. 'Zeker in Zeeland is hier nog een wereld te winnen.' Hij denkt aan ontwikkeling van het ecotoerisme en meer samenwerking met de recreatieondernemers. Wat hem betreft geldt dat ook richting boeren. ZEEUWS -12-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 12