NEDERLANDSE MYCOLOGEN Onder paddenstoelenliefhebbers staat Zeeland niet hoog aangeschreven. Klei en weinig bos temperen de verwachtingen op een interessante paddenstoelenflora. Toch trok de Zeeuwse werkweek van de Nederlandse Mycologische Vereniging in 2010 veel deelnemers uit het hele land. Vanuit Haamstede kamde de groep vijfendertig locaties in Midden- en Noord-Zeeland uit. JONGE BOSSEN door Chiel Jacobusse en Eef Arnolds hand, maar het inventariseren van bossen lijkt in Zeeland minder logisch. We hadden daarbij echter een speciaal doel voor ogen. De bezochte bossen zijn bijna allemaal jong, maar verschillen relatief fors qua leeftijd. Twintig jaar op vijftig is heel wat. We wilden nagaan of de leeftijdsverschillen zich weerspiegelden in de paddenstoelenflora. De Schouwse bossen bij de Schelphoek en rond de kreken van Ouwerkerkzijn aangelegd na de watersnood van 1953. De bossen op de Schotsman, de Haringvreter en de Middelplaten zijn aangelegd/ ontstaan na de afdamming van het Veerse Meer in 1963. De spontaan ontstane bossen op de Veermansplaat en op de plaat Dwars in de weg, in de Grevelingen, zijn weer tien jaar jonger en dateren van halverwege de zeventigerjaren. De bossen waren goed voor enkele bijzondere vondsten. Zo vonden we op de Stampersplaat de zeer zeldzame kurketrekkermycena en bij de kreken van Ouwerkerk de al even zeldzame olijfbruine veldridder. Onder aangeplante beuken werd een Foto METEN IS WETEN Tulostoma Aanleiding voor de Zeeuwse werkweek was het brumale/ paddenstoelenproject van Het Zeeuwse Landschap. gesteeldestuifbal In de periode 2006-2010 zijn alle gebieden van Het (C. Jacobusse) Zeeuwse Landschap uitgebreid geïnventariseerd op paddenstoelen. Aanvullend onderzoek buiten de beheergebieden door amateurs van de Zeeuwse paddenstoelenwerkgroep heeft een algemeen beeld van de Zeeuwse paddenstoelenflora opgeleverd. Enkele pioniers voerden dertig tot veertig jaar geleden een vergelijkbare inventarisatie uit, waardoor we de Zeeuwse paddenstoelenflora van de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw kunnen vergelijken met die van nu. Nu al is duidelijk dat daaruit veel informatie over de ontwikkeling van verschillende gebieden beschikbaar komt. De excursies spitsten zich toe op twee landschaps typen: duinen en bossen. De aandacht voor duinen ligt (zeker bij een verblijf in Haamstede) voor de ZEEUWS -14-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 14