AAN DE SLAG IN ZEELAND RIJKE DUINFLORA ZEELAND PADDENSTOELENLAND Bestudering onder de microscoop leverde geen herkenning op en uiteindelijk concludeerden we dat we een niet eerder in de wetenschap beschreven soort te pakken hadden. De onderzochte bossen overziend zijn de volgende conclusies te trekken. Afgezien van de oude boskern bij Schuddebeurs bestaat er geen verband tussen de leeftijd van de jonge bossen en de aanwezige paddenstoelenflora. Ook is duidelijk dat deze bossen op kalkrijke zavel andere paddenstoelen herbergen dan de bossen in Oost-Nederland. Bekende bospaddenstoelen als amanieten en boleten zijn heel schaars, terwijl families als vezelkoppen, herten- zwammen en mycena's juist oververtegenwoordigd zijn. Eén van de meest typerende soorten voor de onderzochte bossen is de zalmzwam, een fraaie roze paddenstoel die voorkomt op kwijnende en dode iepen, veelal in gezelschap van het viltig judasoor. Tochten door de duinen zijn altijd goed voor veel verschillende soorten. De topscore van deze werkweek kwam van het duingebied Oranjezon, waar op één dag maar liefst 162 verschillende soorten werden gevonden. Daaronder een aantal zeer zeldzame, zoals de verblekende wasplaat en de wijnrode kleefparasol. Een prachtige vondst was de grote speldeprikzwam in Oranjezon. Dit zwammetje lijkt op een speldenkussen, met allemaal kleine gaatjes erin. Het is zeldzaam en groeit uitsluitend op paardenuitwerpselen in onbemeste weilanden. De paarden mogen ook niet met bepaalde ontwormingsmiddelen behandeld die elders zelden of nooit gevonden worden. Daar waar van de hogere planten alleen een geharde grassoort als helm weet stand te houden groeit een hele reeks van -vaak fragiele- paddenstoelen. Denk aan het bekervormige, in fraaie slippen opengebarsten geelbruine zandtulpje en de vaak half ondergestoven duinveldridderzwam. Aan de voet van rottende helmstronken vonden we ook voor het eerst in Zeeland de helmharpoenzwam. Merkwaardig en typerend voorde buitenste duinen zijn ook de stuifballen, waarvan we tijdens de excursies alle drie de inheemse soorten aantreffen: de gesteelde stuifbal; de donkerstelige stuifbal en de ruwstelige stuifbal. Ze hebben alle drie knikkergrote, ronde vruchtlichaampjes, die op een lange (in het zand begraven) steel groeien. Al met al leverde de werkweek een schat aan gegevens op. Soorten die niet eerder in Zeeland waren aangetroffen, een nieuwe soort voor de wetenschap en alles bij elkaar liefst 655 verschillende soorten. Slechts één minder dan in de werkweek van 2009 die naar het onder mycologen roemruchte Zuid-Limburg voerde. Ongetwijfeld hebben veel deelnemers een blijvend ander beeld van de paddenstoelenrijkdom in Zeeland. C. Jacobusse is hoofd ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap Dr. E. Arnolds is gepensioneerd beroepsmycoloog en actief lid van de Nederlandse mycologische vereniging Foto Poronia punctata/ speldeprikzwam (C. Jacobusse) grote populatie prachtmycena gevonden; een teer paddenstoeltje dat herkenbaar is doordat het bij kneuzing grote hoeveelheden feloranje melksap uitscheidt. De echte topper van de week kwam echter uit de bossen bij Schuddebeurs. Daar werd op een afgevallen tak vlakbij een parkeerplaats een toef sneeuwwitte paddenstoeltjes gevonden. zijn, want daar kan dit zwammetje niet tegen. Foto links Al met al dus een veelzeggende vondst. Mycena crocata/ Wat voor deelnemers van buiten Zeeland het meest prachtmycena verrassend was, was de buitenste duinenrij. (C. Jacobusse) Niet alleen in Oranjezon, maar ook op de Kop van Schouwen zijn die buitenste duinen rijk aan paddenstoelen en het gaat vrijwel steeds om soorten ZEEUWS -15-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 19