KENNISMAKING SJOERD HEIJNING Het is welgeteld de zevende keer dat ik me meld bij de balie in de Middelburgse abdij om een nieuwe gedeputeerde te interviewen voor de lezers van Zeeuws Landschap. Mr. Sjoerd Heijning (VVD) nam in april de portefeuille Water en Natuur over van Frans Hamelink (CU). Het natuurbeleid van de provincie Zeeland ligt de komende vier jaar in zijn handen. Reden genoeg voor een uitgebreid gesprek. GEKOZEN PORTEFEUILLE NADRUK OP BEHEER WATERDUNEN EN KUSTLABORATORIUM HARTVOOR NATUUR EN LANDSCHAP Door Chiel Jacobusse Als gedeputeerde van de grootste partij in de Staten sta je als eerste aan de lat om de portefeuilles te verdelen. Zit er achter de keuze van de portefeuille Water en Natuur een persoonlijke affiniteit? Heijning glimlacht om de vraag.'De partij wilde graag de ruimtelijke ontwikkeling en het omgevingsbeleid. De portefeuille Water en Natuur ligt in het verlengde daarvan. Verder vind ik het belangrijk dat het natuurbeleid, bijvoorbeeld in het kader van Natura2000, niet als een rem werkt op allerlei nieuwe ontwikkelingen. Dat gaat dan niet primair om de inhoud, maar om de procedure'. Ik had al even op de website van de VVD gekeken voordat ik het gesprek aanging. Ik las als één van de persoonlijke aandachtspunten van de nieuwe gedeputeerde: Meer ruimte voor de economie bijvoorbeeld door het schrappen van allerlei regels. Maar gaat het schrappen van regels in het ruimtelijk beleid niet leiden tot kwaliteitsverlies, zoals bijvoorbeeld bij de bebouwing langs de Belgische kust? De gedeputeerde is er niet zo bang voor. 'De Belgische kust mag plaatselijk rommelig ogen, er is een veelkleurigheid die je in Nederland vaak mist. Het kan ook saai worden door de eenvormigheid'. In het kader van de decentralisering heeft de provincie veel rijkstaken op het gebied van natuurbeleid overgenomen. Hoe ziet Heijning het functioneren van de Terreinbeherende organisaties (TBO's), zoals Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten voor de komende jaren? 'Ik denk dat er maar weinig ruimte is voor extra natuur in de komende jaren. Hoe je daar ook over denkt; de budgetten die staatssecretaris Bleker de provincies ter beschikking stelt, laten daarvoor simpelweg geen ruimte. Daarom zal het accent eerder moeten liggen op een goed beheer van bestaande natuur dan op de realisatie van nieuwe. Ik vind goed onderhoud en beheer van de bestaande gebieden ook van groot belang. Maar zelfs voor het beheer stelt Bleker tot nu toe onvoldoende middelen ter beschikking'. Wat vindt Heijning van de toekomstgerichte projecten van Het Zeeuwse Landschap, zoals Waterdunen en het kustlaboratorium? Dat zijn tenslotte ook projecten met een belangrijke economische component. 'Wat Waterdunen betreft is de discussie enorm vervuild door de discussies omtrent de ontpoldering langs de Westerschelde. Daarom is het goed dat er nu een nieuwe situatie is, want daarmee kunnen we tijd kopen. Dat is ook wat de provincie wil. Het kustlaboratorium vind ik een interessant initiatief. Jaren geleden heb ik al met Marten Hemminga (HZL-directeur) over dit idee gesproken en ik hoop van harte dat het slaagt.' Het Zeeuwse Landschap heeft een opiniepeiling onder de bevolking gehouden waaruit blijkt dat een grote meerderheid van de Zeeuwen het plan voor het kustlaboratorium toejuicht. De gedeputeerde vindt die aanpak verstandig: 'er is altijd wel iets te verzinnen en voor je het weet wordt er weer een actie op touw gezet tegen zo'n initiatief.' Heijning is niet in Zeeland geboren, maar opgegroeid in de omgeving van Haarlem. Heeft hij een voorkeur voor een bepaald landschap in Zeeland Heijning noemt als eerste de duinen. Al vanaf mijn derde jaar ging ik op vakantie naar Zeeland. De duinen en het strand zijn heel mooi; wij hebben er al heel lang een fantastisch familiehuis. Ik heb zaterdag nog gezeild op de Oosterschelde en ook dat vind ik een geweldig gebied.' Over de binnendijkse natuur laat Heijning zich tijdens het interview niet zozeer uit, maar na een werkbezoek aan de Yerseke Moer toont ook hij zich gevoelig voor de charmes van dit gebied. Als stichting zullen we er alles aan doen de charmes van het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse natuur in brede zin onder de aandacht van de nieuwe gedeputeerde te blijven brengen. In tijden van krappe budgetten vormt een gedeputeerde die de Zeeuwse natuur koestert immers een zekere waarborg tegen kaalslag. En gelukkig valt er genoeg te koesteren. C. Jacobusse is hoofd ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap FotoA. van Riet ZEEUWS -17-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 21