LANDSCHAP in 't kort DE PLANTEN IN DE WEIHOEK De De Sint Laurense Weihoek is één van de weinige nieuwe open natuurgebieden die de ruilverkaveling Walcheren opleverde. Groen is, in deze ouderwets uitgevoerde landinrichting, vooral vertaald in (recreatie)bos. Maar bij het dorp Sint Laurens ligt sinds 2005 zo'n 65 hectare grasland met de bestemming natuurgebied. Het behoort tot de oudste delen van Walcheren. De klei ligt er op veen. Foto aardbeiklaver groeit op de overgang van zout naar zoet (C. Jacobusse) Op plekken waar de klei vrijwel verdwenen is, veert het veen wanneer je erop loopt. De vogels hebben de Weihoek razendsnel weten te vinden en doen het er uitstekend. Als beheerder was HZL nog niet toegekomen aan een inventarisatie van de planten, maar is daar nu mee begonnen. En met hoopgevend resultaat. De Weihoek kan uitgroeien tot een gebied met veel en ook bijzondere plantensoorten. Een beetje zoals de Yerseke Moer, maar dan kleiner. Voor de inventarisatie is de Weihoek opgedeeld in enkele delen. De opname door hoofd ecologie Chiel Jacobusse en medewerker Lucien Calle gebeurt ogenschijnlijk routineus. Maar hun ogen zien alles. Ook het kleinste plantje, verscholen tussen grassen, ontgaat ze niet. Ze kennen hun koppels: bij aardbeiklaver vind je vrijwel zeker zilte schijnspurrie in de buurt. Jacobusse verwacht in het eerste deel ongeveer 60 soorten aan te treffen. De namen volgen elkaar in hoog tempo op, bekende (paardenbloem) en minder bekende (kantige bastaardwederik). De vondst van blauw kweldergras zorgt voor enige opwinding. Het is een zeldzame soort en de groeiplaats wordt met behulp van GPS nauwkeurig vastgelegd. Alle zogenaamde doelsoorten voor zilt grasland worden aangetroffen: aardbeiklaver, zilte rus, behaarde boterbloem, veldgerst, zilte schijnspurrie, blauw kweldergras en gewoon kweldergras. De eindscore komt boven verwachting uit op 77 soorten. Dat opent goede vooruitzichten voor het tweede deel. Al snel wordt de knolvossestaart ontdekt, die met behulp van de loep op naam wordt gebracht. Zeldzaam; voor Calle de eerste keer dat hij de soort vindt, voor Jacobusse de vijfde keer. In de GPS dus, evenals doelsoort rode ogentroost. Mede dankzij de waterplanten in een sloot, komt het totaal op 110 soorten. Echt een velddag om je te verbazen, verwonderen en verheugen. En dan is nog niet de helft van de Weihoek geïnventariseerd... Rinus Antonisse ZEEUWS -24-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 28