DE WATERDUNEN-AGENDA ZEEUWS -25 LANDSCHAP Na jarenlange voorbereidingen lijkt de realisatie van Waterdunen, het gebiedsontwikkelingsproject aan de Zeeuws-Vlaamse kust bij Breskens, in zicht te komen. Het project bestaat uit een binnendijks te ontwikkelen natuurgebied met getijdenwerking van in totaal 300 ha groot. Het verschil in waterpeil tussen eb en vloed zal 110 cm bedragen. Daarnaast wordt in Waterdunen een duinlandschap aangelegd, om de kust extra te versterken. Het plan voorziet ook in de aanleg van 400 vakantiehuizen, een hotel, een camping en een voorlichtings centrum. Provincie Zeeland, recreatiebedrijf Molecaten BV en Het Zeeuwse Landschap zijn initiatiefnemers van het project. belangrijk voor het vervolg van het project. Als de bezwaren niet worden erkend, wordt nog in het najaar de vergunningsprocedure voor de te bouwen getijdensluis afgerond en begint in 2012 de bouw ervan op de plaats van de huidige afwateringssluis (Nieuwesluis). In 2013 en 2014 zal de duinkust worden aangelegd en het natuurgebied worden ingericht. Vanaf 2014 start ook de bouw van de verblijfsrecreatiegebouwen en het voorlichtingscentrum. De periode tussen planvorming en realisatie heeft dan tien jaar geduurd. Gert-Jan Buth De eerste voorstellen van Het Zeeuwse Landschap voor Waterdunen dateren van eind 2004. Het is de bedoeling de ontwikkeling van estuariene natuur te combineren met natuurgerelateerde dag recreatie. Mensen moeten kustvogels vanaf korte afstand kunnen zien en het steeds veranderende Zeeuwse oerlandschap kunnen beleven; slikken, kreken, platen en schorren. Ons voorstel sloot goed aan bij de vernieuwingsplannen van de toenmalige eigenaar van camping Napoleonhoeve, thans het bedrijf Molecaten BV. Vrij snel daarna kreeg het plan steun van Gedeputeerde Staten van Zeeland en de gemeente Sluis. Sinds die tijd is de Provincie trekker van dit omvangrijke project. De afgelopen jaren heeft ze een Provinciaal Inpassingsplan voor dit gebied uitgewerkt en vastgesteld. In 2007 was al besloten dat Waterdunen deel zal uitmaken van het Natuurherstelprogramma Westerschelde, het Nederlandse natuurluik van de ontwikkelingsschets Schelde-estuarium. De Waterdunen-agenda voor de komende tijd is als volgt. Eind september wordt een voorlopig voorlichtingscentrum over Waterdunen geopend in de grote kerk van Groede. Het centrum zal uitleg en beelden verschaffen over en van het toekomstige Waterdunen, zowel over de accommodatie als over de natuurwaarden die hier tot ontwikkeling zullen komen. Op 4 oktober behandelt de Raad van State de beroepschriften die zijn ingediend tegen het Inpassingsplan. De uitspraak van de Raad is Foto's bontbekplevier (boven) en de scholekster (onder) zijn broedvogels die zich waarschijnlijk snel zullen vestigen in Waterdunen (C. Jacob usse)

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 29