DEKZAND TERUG IN DE WERKELIJKHEID een labyrint van op de grond en op elkaar liggende boomstammen, waarover je kunt klauteren tot boven het water. Tijd om weer droge voeten te halen. We slaan af in zuidelijke richting en komen aan de voet van het dekzandgebied op de grens met Vlaanderen. Als we de zandruggen oplopen wordt de bodem droger. Bomen die een vruchtbare en vochtige bodem nodig hebben, zoals de es, zijn we direct kwijt. Lijsterbes en adelaarsvaren zijn er algemeen. De soortenrijkdom neemt weer toe, maar wijkt sterk af van die van het kleigebied. Daarom wordt deze zoete kersen. Ze houden het op dit kurkdroge voedselarme zand niet meer uit. Daarvoor in de plaats groeit er trosvlier en vuilboom. In de vegetatie vinden we bochtige smele en heideklauwtjesmos. Op de hoge droge gronden zien ook dennenbossen met een weelderige ondergroei van varens en slaap- mossen, het kussentjesmos-dennenbos. Op een vlak stuk wordt het plotseling wat opener. De bodem is kennelijk dichtgeslagen want er blijft wat water op staan. We zien dunne berkjes en een heideachtige vegetatie met soorten als dopheide en gagel. U raadt het: we zijn in het zompzegge- berkenbroek. Dit is ook moerasbos, maar heel Foto omgeving ook wel het Vlaamse district genoemd. Beuken-eikenbos, We zijn in het beuken-eikenbos. De grond is matig SintJansteen vruchtbaar wat goed te zien is aan de forse groei van (L. Calle) de bomen. Naar boven toe wordt de bodem voedselarmer en droger en de bomen kleiner. Anders dan in het duinzand is het hier kalkarm en het aantal soorten planten is lager. De plaats van de beuk wordt inge nomen door de berk. Dit bos heet het berken- eikenbos. Hogerop laten steeds meer bomen en struiken verstek gaan. Weg zijn de sleedoorns en anders dan het Elzenbroek waar we eerst waren. Vooral de biomassa is een stuk lager. Aan de rand van de waterplas herinnert een zoom van wilgen aan de associatie van grauwe wilg uit het kleige bied. Maar ook nu weer is het bos veel ieler dan het wilgenmoeras van daar beneden. We staan hier in de z.g. associatie van geoorde wilg. In Zeeland heeft natuurlijke bosontwikkeling nooit veel kans gekregen. Bijna alle vruchtbare klei werd ZEEUWS -8-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 8