BOS IN ZEELAND gebruikt als landbouwgrond, waardoor kleibossen erg zeldzaam zijn. Het bos wat er is, is vooral pro- ductiebos dat periodiek geoogst wordt. En dan de exoten; de Amerikaanse vogelkers drukt vele andere soorten weg. In veel bossen is nauwelijks nog een inheemse boom te vinden. Ammoniak uit de lucht heeft de bloemrijke bosvegetatie veranderd in een troosteloze mat van bramen en brandnetels. Dekzandgebieden zijn ontwaterd, waardoor daar de typerende moerasbossen, inclusief de dopheide, gagel en veenmossen zijn verdwenen. Bovengenoemde bossen bestaan in Zeeland dus slechts marginaal, of in zuivere vorm zelfs alleen in theorie. Het zijn echter wel onze lager, maar de positieve trend stokt.Tegenwoordig is er meer aandacht voor een natuurvriendelijk beheer, waarbij meer bomen oud mogen worden en na hun dood blijven liggen. Enig herstel heeft dus plaats gevonden, maar we zijn er nog lang niet. Sommigen menen dat bos niet in Zeeland thuishoort: "We zijn niet in Brabant". Dat is tekort door de bocht. In Zeeland zijn er naast de dekzandgebieden ook de duinen, rivieren en zeekleigebieden met hun overgangszones en bijbehorende typerende bossen. Enkele bostypen zijn zelfs in internationale context erg zeldzaam Foto links Berken-eikenbos, op dekzand, Bos Sint Jansteen (L Calle) natuurlijke bosvormen en kunnen als zodanig als referentiebeeld en streefdoel worden gebruikt. Gelukkig zijn er ook positieve ontwikkelingen geweest. De rijkere mensen in voorgaande eeuwen legden buitenplaatsen met bossen aan langs de binnenduinranden en op zanderige kreekruggen. Dit betreft meestal abelen-iepenbossen. Ze hebben een uitbundige voorjaarsflora, omdat hier veel z.g. stinzenplanten (veelal uitheemse vroeg bloeiende soorten met opvallende bloemen) zijn ingebracht. En tijdens de latere ruilverkavelingen en natuurontwikkeling is ook wel wat bos aangelegd, zelfs op kleigrond. Het ammoniak is inmiddels wat (Slikken van de Heen met rivierbegeleidend Foto boven hardhoutooibos en Oranjezon met Duinstruweel) Kussentjesmos- en genieten daarom Natura2000-bescherming. dennenbos, Niettemin wordt, ook door natuurbeschermers, Clingsebos vaak negatief geoordeeld over bos op klei, al heeft (L Calle) recent onderzoek aan bossen in de Flevoploders een ongekende rijkdom aan paddenstoelen en varens aangetoond. Het zou al met al mooi zijn als de diverse natuurlijke Foto onder Zeeuwse bostypen zich op bescheiden schaal Natuurlijke zouden kunnen ontwikkelen. Het Zeeuwse bosontwikkeling, Landschap voert, in de bossen die zij beheert, een hardhoutooibos, beheer dat zich richt op een dergelijke natuurlijke Slikken van de ontwikkeling. Heen (L. Calle) ZEEUWS - 9 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 9