OPGELUISTERD IN HERINGEDEELDE RUIMTE GEMEENTELIJK HERINGEDEELD kerkelijke gemeente Grijpskerke gevoegd. Ook dorpjes als Buttinge, Krommenhoeke, Sint Janskerke, Poppendamme en Brigdamme verloren hun kerk. In 1592 werden de geestelijke goederen in Hoogelande, dus de ruïne van de kerk, de begraaf plaats en de gracht verkocht aan de ambachtsheren. Sindsdien behoort de kern van het dorpje dus toe aan de ambachtsheerlijkheid. Dit is een uniek geval in Zeeland. De kleine ambachtsheerlijkheid leidde sindsdien een eenzaam bestaan op het Walcherse platteland. Door de moernering en de inklinking van de grond was de omgeving nu één van de laagste stukken van Walcheren geworden, zodat het eigenlijk wel de symbolen is overigens onbekend. In 1911 werden de nog overgebleven ambachtsheerlijke rechten en gronden gekocht door de heer P.W.M. Hoegen te Middelburg. Op het ogenblik is de ambachtsheer lijkheid ondergebracht in een stichting van de familie Hoegen. In 1944 werd Hoogelande, net als het hele platteland van Walcheren, geïnundeerd. Alleen de ruïne bleef droog; de begraafplaats stond bij hoogwater wel blank. Na de droogmaking in 1945 werd op Foto's Lagelande zou moeten heten. In de winter stond de De kapel van hele omgeving soms maandenlang onderwater. Hoogelande van Om die reden is de begraafplaats gehandhaafd. de achterkant en Dit is uniek op Walcheren, want de andere begraaf- de voorkant op plaatsen van de opgeheven kerken raakten in een zonnige late onbruik en werden bouwland. Nog steeds is het novemberdag, kerkhof van Hoogelande een officieel erkende (C. Jacobusse) particuliere begraafplaats, die nog gebruikt mag worden door de directe omwonenden en door de familie van de ambachtsheer. De ruïne van de kerk bleef ook bestaan en vormt sindsdien een eenzaam baken op het vlakke Walcherse land. In de Franse tijd werden de ambachtsheerlijke bestu ren opgeheven en werd Hoogelande een gemeente. De herbergier, J. Corbijn, werd burge-meester en hij zou de geschiedenis ingaan als de eerste en enige burgemeester van Hoogelande, want reeds op 24 november 1815 werd de piepkleine gemeente samengevoegd met Grijpskerke, dat sindsdien (tot 1966) de prachtige naam 'Gemeente Grijpskerke, Poppendamme, Buttinge, Zandvoort en Hoogelande' droeg, afgekort tot Grijpskerke c.a. (cum annexis). Merkwaardigerwijs bevestigde de Hoge Raad van Adel de gemeente Hoogelande nog in 1816 in het bezit van een gemeentewapen. Dit wapen, met drie kronen en een druiventros, was ook al in gebruik bij de oude ambachtsheerlijkheid. De betekenis van Walcheren een herverkaveling uitgevoerd, waarbij het oude middeleeuwse landschap helemaal op de schop ging. Er kwamen nieuwe wegen en grote percelen. De ontwatering werd sterk verbeterd en veel weiland werd omgezet in bouwland. Maar het kerkhof werd gehandhaafd en kreeg een nieuwe beplanting. De ambachtsheer wilde ook graag de ruïne restaureren; uiteindelijk lukte dat met steun van Monumentenzorg en op 2 september 1965 werd het koor van de oude kerk als Kapel van Sint Maarten opnieuw in gebruik genomen. Sindsdien wordt de kapel verhuurd aan een stichting, die het gebouw in het zomerseizoen beschikbaar stelt voor concerten, exposities, trouwdiensten en dergelijke. De Christengemeenschap Walcheren heeft er een tijdlang haar kerkdiensten gehouden. Ook de zoge naamde consistorie, gevestigd in een noodstal uit 1945, is voor exposities en recepties beschikbaar. Zo is Hoogelande een geliefde pleisterplaats in het centrum van Walcheren geworden, gemakkelijk bereikbaar voor automobilisten, fietsers en wandelaars. Het Walcherse landschap is sinds 1944 sterk veranderd, maar wie op een zoele zomeravond over het kerkhof ronddwaalt, terwijl de sperwer en de torenvalk boven de bomen cirkelen, kan zich toch nog een beetje in de Middeleeuwen voelen. A. Beenhakker is voormalig hoofd 'Bureau natuur en landschap' van de provincie Zeeland ZEEUWS -10-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 10