i De natuur doet er niet meer toe luidde de kop van een redactioneel commentaar in de NRC van eind oktober. De redacteur constateert dat de verantwoordelijke bewindsman, staatssecretaris Bleker (CDA), natuur ondergeschikt maakt aan de agrarische sector en het bedrijfsleven. De natuur wordt door de staatssecretaris niet gezien als een bron van welzijn, maar vooral als belemmering voor economische vooruitgang. c NATUUR door Marten Hemminga Foto Een klutenjong als toonbeeld van de kwetsbare natuur. (C. Jacobusse) Is het inderdaad zo erg gesteld met het natuurbeleid in ons land? Helaas, ja. Dit kabinet wil bezuinigen, en terecht. En natuurlijk is het dan logisch dat ook het beleidsterrein natuur en landschap moet inleveren. Maar onder verantwoordelijkheid van Bleker wordt een ongekende bezuiniging van meer dan 60% op het natuurbudget doorgevoerd, meer dan op enig ander beleidsveld. Natuur is een onbetekenend restpostje geworden op de rijksbegroting. Sedert de negentiger jaren zijn we in Nederland bezig met de aanleg van een netwerk van natuur gebieden, de Ecologische Hoofdstructuur. Dit netwerk heeft als doel een blijvende leefomgeving te bieden voor de Nederlandse flora en fauna. Een jaar geleden kondigde de staatsecretaris aan dat de aanleg van dit netwerk wordt gestopt. Daar zitten geen inhoudelijke argumenten achter, want alle experts zijn het erover eens dat zo'n netwerk voor de overlevingskansen van planten en dieren een heel verstandig concept is. Het besluit is vooral een kille bezuiniging, en ongetwijfeld mede bedoeld af te zijn van de overlast en belemmeringen die natuur in ZEEUWS -14-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 14