UILEN KIJKEN... OOK IN ZEELAND Uilen spreken tot de verbeelding. Volgens psychologen omdat mensen er kenmerken van zichzelf in menen te herkennen. Met hun ronde kop en naar voren gerichte ogen hebben uilen onmiskenbaar verwantschap met het menselijk gelaat. Ook hun nachtelijke levenswijze en geheimzinnige bestaan spreken tot de verbeelding, al zorgen ze er ook voor dat weinig mensen ooit in het wild een uil in levenden lijve gezien hebben. Toch is die kans ook in Zeeland, volop aanwezig. OVER BOS-EN KERKUILEN Foto's Links een velduil en rechts een bosuil. (C. Jacobusse) Door Chiel Jacobusse Een polderweggetje op Schouwen-Duiveland op een late wintermiddag. Een rij van zeven auto's, portier raam open waaruit een lange lens naar buiten steekt. Enkele andere auto's rijden stapvoets rond, ook met de camera paraat. Ineens wordt duidelijk waarom. Boven een stoppelveld zijn drie uilen op muizenjacht, niet gehinderd door alle aandacht. Soms landen ze vlakbij de weg. De camera's klikken in razend tempo. Natuurfotografen komen van heinde en verre om het schouwspel vast te leggen. Het gaat om velduilen die hier al jaren hun vaste overwinteringstek hebben en deze plek is min of meer bij toeval bekend geworden in het fotografencircuit. Er zijn in Zeeland diverse andere plaatsen waar hetzelfde te zien valt, maar de plekken zijn maar bekend bij enkelen en die houden ze zorgvuldig geheim. File rijden om vogels te kijken doet afbreuk aan de lol. De aandacht voor de velduil geeft enerzijds aan hoe populair het vogels kijken in Nederland geworden is, maar illustreert meteen de deplorabele toestand van de velduil. Enkele decennia geleden kon je op iedere willekeurige plaats in de delta velduilen zien. Een stevige winterwandeling langs de zeedijk volstond. Ook als broedvogel was de velduil langs de deltawateren, in de duinen en ook wel in de polders te vinden. Die tijd lijkt voorbij, want de velduil is - waarschijnlijk als gevolg van het warmer wordende klimaat- enorm achteruit gegaan en als broedvogel zo goed als verdwenen. De velduil is de soort die het vaakst overdag op jacht gaat, soms al vanaf een uur of drie in de middag. Zijn naam is uitstekend gekozen, net als die van de bos- en kerkuil, want de velduil verblijft bij voorkeur in het open veld en kiest zijn roest- en nestplaats op de grond. Zijn voornaam ste prooien zijn veldmuizen en in mindere mate aardmuizen. Tijdens een veldmuizenplaag bij de Kreekrak zag ik er ooit ruim veertig tegelijk jagen. De bosuil is in allerlei opzichten de tegenpool van de velduil. Hoewel de vogel vooralsnog alleen in Zeeuws-Vlaanderen en de Schouwse duinen voor komt, lijkt het een kwestie van tijd voordat hij ook de rest van Zeeland verovert. Althans, voor zover er bomen en bossen zijn. De bosuil jaagt alleen 's nachts en leeft van alle soorten veruit het meest verborgen. Behalve tijdens de balts, die vooral in de wintermaanden plaatsvindt. De vogels laten dan elke nacht hun luidruchtige hoe-hoe, gevolgd door een beverig oe-oe-oe-oe-oe-oeoe, horen en zijn dan makkelijk op te sporen. De roep is makkelijk te imiteren, maar dat is niet zonder risico. Bosuilen kunnen er zeer agressief op reageren en de imitator ZEEUWS -16-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 20