RUIM VIER EEUWEN OUD af.'Ze hebben toch een soort antivries in hun lijf en hun spijsvertering zit op slot', informeert Ina. Klopt, zegt René.'Ze hebben een alcoholverbinding in hun bloed zitten, waardoor dat niet snel bevriest. En alles vertraagt, ze verkeren in een comateuze toestand. Als ze wakker worden, eind maart, begin april, zijn ze wat wankelig.' Om vervolgens op zoek te gaan naar water en een vrouwtje. De tijd van de koorzang. Vereiste voor een geslaagde voortplanting is stilstaand zoet water, beschut gelegen en vlakbij struiken. Op de wallen her en der aanwezig, maar de zogenoemde Boze Put spant wel de kroon.'Er hebben hier ooit wel 200 mannetjes zitten roepen', aldus René. 'Die put is wel groeit René's enthousiasme. 'Het is een van de best bewaarde aarden forten, een pareltje'. In het verle den zijn gebruiksvoorwerpen gevonden en het kost - ogen dicht, fantasie loslaten - weinig moeite om geharnaste soldaten de kanonnen te zien beman nen. De waterpartij aan de voet van het fort was waarschijnlijk een haventje, waarin bij droogte, water uit het Zwin kon worden ingelaten. Retranchement is deel van de Staats-Spaanse linies uit de Tachtigjarige Oorlog. Ina:'In museum het Bolwerk in IJzendijke is er een tentoonstelling over te zien.' R. Antonisse is journalist en redactielid van Zeeuws Landschap. het bolwerk, de allerbeste in de Benelux.' En een leuke ijsbaan in de winter. Hoe hoger de tempera tuur van het water, hoe sneller de eitjes zich ontwik kelen, de larven opgroeien en de kikkers er zijn. Genoeg geboomkikkerd. Er zijn op de wallen meer pareltjes. René wijst op uithollingen die in een wal zitten. Toen HZL het beheer op zich nam, was de eerste gedachte: dichtmaken. Tot iemand erop attendeerde dat achter de holtes een verhaal zat. René: 'In de Tweede Wereldoorlog zijn ze gegraven door de Duitsers. Hun voertuigen stonden er verdekt in opgesteld. Dus zijn die putten eigenlijk cultuurhis torie.' Er grazen runderen. Zonder prikkeldraad, tot genoegen van René. Ook Ina is er blij om. 'Natuur afgeschermd met prikkeldraad - daar wor den mensen boos om, er wordt over geklaagd. Ik probeer wel uit te leggen waarom het soms nodig is, namelijk om jonge aanplant tijdelijk te bescher men.' Nu is er schrikdraad gespannen en dat werkt goed. Richting fort Nassau gaapt in de wal een brede opening.'Ookdit is cultuurhistorie. Hier liep de oude trambaan, die uitkwam bij het motel aan de rand van het dorp. Het grindbed zit er nog in', legt René uit. Terugkeer van de tram zit er niet meer in, te duur. Alhoewel, denkt Ina hardop. 'Er wordt weer gepraat over het doortrekken van de tramlijn uit Knokke. Wie weet?'Aangekomen aan de voet van het fort, Prins Maurits veroverde in 1604 het eiland van Cadzand op de Spanjaarden. Uit enkele beschei den verdedigingswerken ontstond Retranche ment Cadsandria (streeknaam Truzement). Een grote versterking, met richting Zwin de forten Oranje en Nassau en aan de landzijde drie bastions. Alles verbonden door aarden wallen. De naam Retranchement betekent in vestingbouwtaal: afsnijding, ofwel tweede wal waarachter men zich terugtrekt als de eerste wal is gevallen. Binnen de wallen ontstond vanaf halverwege de 17e eeuw een dorp. Fort Oranje spoelde in 1682 weg. Na een opleving eind 18e eeuw, raakte de vesting begin 19e eeuw zijn militaire functie kwijt. Veel is bewaard. Het Zeeuwse Landschap beheert sinds 1990 circa 27 hectare van de wallen. Er zijn veel kleine landschapselementen: dijken, weitjes, mei doornhagen, knotbomen, hoogstamfruitbomen en drinkpoelen. Er groeien vier zeldzame klaver soorten. Zangvogels en ook de steenuil voelen zich er thuis. En de wallen herbergen de zeld zame boomkikker. Het gebied is prima ontsloten met wandelpaden. ZEEUWS -19-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 23