HELP spinnen.' finnen.' c 1/ 'Gisteren waren we een beetje bang. Weetje waarom? We zagen een hele enge spin in de douche. Hij had een klein lijfje en acht hele lange poten. Brrr. We wilden bijna gillend wegrennen. Maar mama vertelde dat spinnen juist heel nuttige dieren zijn, omdat ze insecten opeten. Wij waren nog niet helemaal overtuigd. En daarom gaan we vandaag eens een kijkje nemen in Terra Maris, het museum voor natuur en landschap in Oostkapelle. Daar is namelijk een tentoonstelling over... De waterspin leeft onder water. Hij woont in een met lucht gevuld, duikerklokachtig web. De spin maakt een web tussen de waterplanten en haalt vervolgens lucht van de oppervlakte om het web mee te vullen. In een half uurtje zijn ze er. Het is nog even spannend of ze wel toegang krijgen tot de tentoonstelling, want bij de entree hangen drie quizvragen. Heb je ze goed, dan ben je geschikt om de tentoonstelling binnen te gaan. Gelukkig! Let's go! 'Kijk hier, hier zie je een vogelspin. Ik ben blij dat die niet in de douche zat...!' 'Hé, hier op dit filmpje zie je hoe een spin een web bouwt. Tjonge, wat knap'. 'En hier, de tafelmanieren van een spin'. De spinnententoonstelling wordt intensief bekeken door dit tweetal. Er is ook een film over een meisje dat last heeft van 'drachnofobie'. Ze is echt doodsbang voor spinnen. Nou, gelukkig, dit tweetal heeft daar geen enkele last meer van. Ze weten nu ineens heel veel over spinnen en willen jou graag wat leuke dingen laten weten: Insecten hebben zes poten, spinnen hebben er acht. Een spin is dus geen insect. Trouwens, knap hè, om op acht poten te lopen?! Iedere soort spin weeft zijn eigen kenmerkende web. Aan de vorm van het web kun je zien van welke soort spin het is. De kruisspin is zo'n 40 minuten bezig met het weven van zijn web. Als je het web langs een rechte lijn uit zou leggen, is dat achttien meter lang. Spinnen hebben geen skelet, geen botjes in hun lijf. Hun huid is gemaakt van chitine, een stof die niet mee groeit. Daarom vervellen spinnen af en toe. Die oude velletjes kun je vaak tussen het gras of in de vensterbank zien liggen. Een echte waterspin 'De liefde gaat door de maag' is een spreekwoord dat bij spinnen van toepassing is. Want vrouwtjes zien hun minnaar soms als prooi... Wanneer manlief haar te dicht nadert, kan het grotere vrouwtje hem wel eens opeten. Er zijn twee groepen spinnen. De ene groep maakt een web om een prooi te vangen, bijvoorbeeld de kruisspin. Naast webspinnen zijn er jachtspinnen. Zij vangen hun prooi zonder web. Er zijn veel soorten jachtspinnen, bijvoorbeeld de zebraspin. Die loopt op muurtjes en als hij dan een lekker beestje ziet, springt hij er bovenop. De vraatzuchtige zebraspin Van de 42000 soorten spinnen ter wereld is de Tarantula de grootste. Die is zo'n 9 centimeter groot en heeft poten van 18-30 centimeter. Voor de kleinste soort heb je echt een vergrootglas nodig: die is kleiner dan een halve millimeter. Je hoeft niet bang te zijn of juist te gaan zoeken; beide soorten komen niet bij ons voor! Wil je meer weten over spinnen! Bezoek dan ook de spinnententoonstelling in Terra Maris! Dat kan nog toten met 1 april 2012. ZEEUWS -21-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 25