LANDSCHAP in 'tkort BROEDVOGELSTER HOOGE ZEEUWS -24-LANDSCHAP Foto De grote bonte specht is een vaste gast in Ter Hooge. (C. Jacobusse) Foto Pimpelmeesjes die hun toilet doen. (C. Jacobusse) Afgelopen zomerseizoen is het landgoed Ter Hooge geïnventariseerd op broedvogels. Da's geen straf voor een medewerker ecologie. Je moet wat vroeger uit je bed, maar eenmaal in het bos is het genieten van de ontwakende natuur. Geen klanken van ochtendhumeur aan de ontbijttafel dus, maar luid zingende opgewekte winterkoningen en roodborsten, afgewisseld met zachte piepjes van pimpelmezen. Allemaal gewone soorten van park en bos. MaarTer Hooge herbergt meer dan huis-tuin- en-keuken-soorten. Dat kan ook moeilijk anders met in totaal liefst 56 soorten. In het bos hoor je niet alleen mooi zingen. Zo hoor je soms wat spookachtige geluiden hoog uit de boom toppen, afkomstig van vogels die je niet meteen met bos associeert, maar wel degelijk boombroeders zijn: blauwe reigers. In 1988 vestigde zich hier een eerste paar. Het initiatief van deze twee pioniers sloeg aan en is uitgegroeid tot een serieuze kolonie met een maximum van 70 paar in 2001. De laatste jaren gaat het de kolonie minder en is de omvang nog onge veer 20 paar. Mogelijk hebben de strenge winters er iets mee van doen. Toch maken de jongen van deze 20 paar flink kabaal. Maar mooier is het geluid van de jaarlijks terugkerende wielewaal. Tussen al geluiden moet je je concentreren op de signalen van soorten die minder duidelijk van hun aanwezigheid blijk geven, zoals bijvoorbeeld goudhaantjes. Zij maken heel subtiele geluidjes. Op het landgoed blijken ze in de oude taxussen vlakbij het kasteel te nestelen. Een ander schril piepje is dat van de grauwe vliegenvanger. Geen bijzonder mooi geluid en ook het vogeltje zelf is geen schoonheid. Maar vanwege zijn zeldzaamheid wel een verrassing bij de inventarisatie. Ook voorgaande jaren zijn broedvogels op ter Hooge geïnventariseerd. Door soorten en territoria te

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 28