m DE AMBACHTSHEERLIJKHEID HOOGELANDE IN DE LOOP DER EEUWEN In het jaar 1189 brengt de bisschop van Utrecht, Boudewijn II, een bezoek aan de Abdij van Middel burg. Waarschijnlijk niet alleen om zijn eigen zaken te behartigen, maar ook die van zijn broer, graaf Floris III van Holland. In zijn gevolg waren in elk geval ook enkele vooraanstaande Hollandse edellieden aanwezig. Tijdens dit bezoek kwamen enkele lieden op audiëntie, die woonden binnen de parochie van Westmonster op de plaats genoemd Hoogelande. Zij verzochten de bisschop toestemming een kapel te stichten, omdat het voor hen in verband met de onveiligheid onderweg zo moeilijk was geregeld de parochiekerk (die op de Markt in Middelburg stond; door Ad Beenhakker Op het platteland van Walcheren was het kerkje van Hoogelande waarschijnlijk het eerste. Na de bedijking van Walcheren nam het inwonertal van het eiland snel toe; de dijk zorgde niet alleen voor veiligheid tegen de zee, maar maakte ook een betere waterbeheersing mogelijk door middel van watergangen en uitwateringssluizen. Hoogelande lag toen midden in een uitgestrekt gebied van veen gronden, bedekt met een dun laagje zeeklei. Op het ogenblik is Hoogelande één van de laagste gedeel ten van Walcheren, en daarom lijkt de naam nogal onlogisch. Maar toen de kerk gesticht werd, was de veenlaag nog in volle dikte aanwezig. de fundamenten zitten nog onder het plaveisel) te bezoeken. De oorkonde, waarbij de stichting van de kapel werd toegestaan, is het oudste stuk wat nu nog aanwezig is in het Zeeuws Archief. De Hoogelandenaren waren er vroeg bij. Het eiland Walcheren was nog maar enkele tientallen jaren tevoren beveiligd met een ringdijk. Vóór die tijd woonden er al wel mensen op de onbedijkte schorren, maar tot 1150 waren er op Walcheren alleen kerken in Middelburg (twee, plus de Abdij), Westkapelle, Oostkapelle en West-Souburg. Na de bedijking begon het veen in te klinken door verlaging van de grondwaterstand, terwijl bovendien veel veen werd weggegraven voor turf- en zout winning ('moernering').Toen de kerk werd gesticht lag Hoogelande dus wellicht wel drie meter hoger dan tegenwoordig. Hoogelande was niet alleen een parochie, maar ook een ambachtsheerlijkheid. De ambachtsheren waren door de graaf aangestelde ambtenaren, die ZEEUWS -8-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 8