Zoals toeristen in Italiaanse steden in meerderheid even de plaatselijke dom binnenwandelen, zo is het kerkje van Hoogelande, hemelsbreed op minder dan 4 km van het centrum van Middelburg, een vaste stopplaats voor toerfietsers op Walcheren. En net als zo'n Italiaanse dom biedt Hoogelande de mogelijkheid even een andere wereld binnen te stappen. De geschiedenis ervan is klein maar fijn. BEROOFD EN VERLATEN de grondbelasting (de tienden) inden en voor het bestuur zorgden. Omdat ambachtsheerlijke rechten in Zeeland onbeperkt splitsbaar waren, waren er meestal verscheidene ambachtsheren tegelijk; ze hoefden geen grond ter plaatse te bezitten en er ook niet te wonen. Maar tot de oudste ambachtsheren behoorden ongetwijfeld de leden van de familie, die Van Hoogelande heette. Ze waren waarschijnlijk afkomstig van de nu afgegraven kasteelberg ten Westen van de kerk, maar vormden later een belang rijke familie in Middelburg. Nicolaas van Hoogelande was er zelfs van 1294-1345 abt. De ambachtsheren speelden meestal een belangrijke rol bij de stichting voor, wel bijvoorbeeld in Dreischor en Noordgouwe. Hoe het oudste kerkje eruit zag, weten we niet; waarschijnlijk was het van hout. De tegenwoordige kapel is het koor van een latere kerk, die uit de veertiende of vijftiende eeuw dateert. Een dramatische gebeurtenis in de geschiedenis van Hoogelande was het beleg van Middelburg van 1572-1574. Vlissingen en Veere waren overgegaan naar de zijde van de Prins van Oranje, maar Middel burg bleef trouw aan de Koning van Spanje en werd anderhalfjaar belegerd door de Geuzen. van de dorpskerken. Daarom zijn veel dorpen op Walcheren naar personen genoemd, zoals Biggeker- ke en Grijpskerke. Hoogelande is altijd een piepklein dorpje gebleven met maar enkele tientallen inwo ners. Behalve de kerk stonden er een parochiehuis, waar de pastoor woonde, enkele schamele huizen en een herberg. Het dorp lag op een kruispunt van wegen naar Middelburg, Buttinge, Krommenhoeke en Koudekerke. Bijzonder is dat de kerk werd gebouwd op een kunstmatig verhoogde terp met een ringgracht. Op Walcheren komt dat verder niet De Spaanse troepen onder Mondragon, die te vergeefs probeerden de stad te ontzetten, plunderden de dorpen en verwoestten de kerken. Dit gebeurde niet alleen met Hoogelande, maar ook met de andere dorpen.Toen Middelburg eindelijk door de Geuzen werd veroverd, was het platteland van Walcheren een ruïne. Mede omdat de protes tanten, die nu het gebruik van de kerken hadden overgenomen, een groot gebrek aan predikanten hadden, werd besloten de totaal verwoeste dorpen niet meer op te bouwen. Zo werd Hoogelande bij de Afbeelding A. Beenhakker ZEEUWS -9-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 9