HOEVE VAN DERMEULEN I ERFGOED IN HET CULTUURLANDSCHAP DRIE PIJLERS Het project Hoeve van der Meulen berust op drie pijlers: in de eerste plaats het behoud en herstel van de boerenlandnatuur in zo compleet mogelijke vorm. Dat wil zeggen van de kerkuil op de schuurzolder, de bunzing die op het erf leeft, tot de Nanda van den Berg en Chiel Jacobusse Voortschrijdende inzichten in het beheer van landbouwgronden en met name de intrede van de mechanisatie hebben er voor gezorgd dat de laatste decennia het landschap drastisch veranderde. De bonte lappendeken van de eerste helft van de 20e eeuw is verkaveld in een strak en rationeel landschap met grootschalige percelen en rechte lijnen. Een verandering die goed was voor de productie van de landbouw, maar als keerzijde een sterke verarming van het landschap kende. Landschapselementen als hoogstamboomgaarden, heggen, overhoekjes en geriefhout verloren hun nut, slootjes en greppels werden gedempt en elke centimeter wordt benut ten gunste van de productie. Ook zijn oude gewassen in onbruik geraakt door onder andere specialisatie en wereldhandel. De flora en fauna van het boerenland heeft het zwaar te verduren gekregen. Veel akkeronkruiden zijn nagenoeg uitgestorven en akker- en weidevogels nemen in ras tempo af. Het platteland is niet alleen grootschaliger geworden, tegelijkertijd werd het ook minder toegankelijk. De arbeidersploegen die vroeger de velden bevolkten, zijn vervangen door enorme machines die in een halve dag het werk opknappen waar vroeger wekenlang met man en macht aan gewerkt werd. Het netwerk van paadjes en wegelingen is vervangen door een beperkte en Zeeland staat bekend als een rampgebied als het gaat om het behoud van historische boerderijen. Al die veranderingen waren voor Het Zeeuwse Landschap aanleiding om in te zetten op behoud en herstel van Hoeve van der Meulen in 's-Heer Abtskerke. Deze kwam te koop nadat de laatste eigenaar, zonder directe afstammelingen, was overleden. De ambitie was niet nieuw: al langere Foto Juni 2009: de gerestaureerde boerderij (Nanda van den Berg) hoeveelheid strakke, rechte wegen en zomaar door de velden struinen, zoals dat vroeger mogelijk was, is er niet meer bij. De efficiencyslag heeft zich niet beperkt tot de weiden en akkers; ook de bebouwing is drastisch veranderd. Oude boerenschuren zijn vervangen door loodsen van damwand en ander modern materiaal; oude bijgebouwtjes als bakketen, schaftkotjes etc. zijn radicaal verdwenen. Het gebouwd historisch erfgoed verdwijnt meer en meer tijd keken we uit naar mogelijkheden om meer te doen voor het behoud van de waarden van het boerenland, inclusief het bebouwde erfgoed. Hoeve van der Meulen was dé gelegenheid om die ambitie voor het eerst gestalte te geven. i ZEEUWS -16-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 16