CULTUURHISTORISCH ERFGOED TOEKOMSTAMBITIES Dat het project aanslaat bleek al bij de opening van de hoeve in september 2009. Duizenden mensen uit de streek namen deel aan de feestelijkheden en ook komen er nog steeds groepen van zeer diverse pluimage op Hoeve van der Meulen op bezoek. De akkertjes hebben naast hun natuurwaarden ook een proeftuinfunctie, waar geëxperimenteerd wordt met vormen van agrarisch natuurbeheer die elders toegepast worden. Hoeve van der Meulen is in alle opzichten een geslaagd project en dat wordt ook zo ervaren door de overheid. Toen Het Zeeuwse Landschap patrijs en de veldleeuwerik die ergens achteraan op de akker broeden. Hoewel er op de verwaarloosde hoeve nog veel natuurwaarden aanwezig waren, was ook hier het nodige verdwenen. De kerkuilen op de zolder en de zomertortels en groene spechten in de boomgaard werden ons in de schoot geworpen, maar op de akkers was het net zo stil geworden als elders. Daarom volgde er een fikse herverkaveling - in omgekeerde vorm. Grootschalige percelen werden opgedeeld en versnipperd zodat er weer een lappendeken van allemaal verschillende gewassen kon worden ingezaaid. Drinkputten en hagen werden in ere hersteld en de hoogstamboomgaard kreeg voor een deel zijn oorspronkelijke functie terug. Die aanpak zette flink zoden aan de dijk. Verdwenen broedvogels als steenuil, patrijs en veldleeuwerik wisten het gebied opnieuw te vinden en dankzij het gebruik van ongeschoond zaaizaad groeit op de akkers een veelheid aan zeldzame akkerkruiden. De tweede pijler onder het project is het behoud en herstel van het cultuurhistorisch erfgoed. Dat gaat vanaf herstel van de historische gebouwen met zoveel mogelijk van de oorspronkelijke inventaris tot het oprichten van bouwsels als een houtvumme en een juunrenne. En niet te vergeten herstel van de oude hoogstamboomgaard met de bijbehorende knotwilgen en knotessen. In de woning was nog een enorme hoeveelheid oorspronkelijke inventaris aanwezig toen wij de boerderij kochten. Fraai betegelde wanden, maar ook serviesgoed en meubilair en een enorme hoeveelheid paperassen, variërend van antieke boeken tot oude vergaderstukken en zelfs dagboeken en huishoudboekjes. Nadat het huis door een zorgvuldige restauratie teruggebracht was in de oorspronkelijke staat, werd het ingericht als museumwoning, waar iedere maand een bezoek mogelijk is. Ook de kapschuur, de bakkeet, het varkenskot en de grote landbouwschuur werden gerestaureerd. Voor de schuur werd een nieuwe bestemming gevonden als woonhuis, maar ook werden er twee vakantieappartementen in gemaakt die verhuurd worden aan rustzoekers die de plattelandsnatuur willen beleven. De derde pijler tenslotte was het beleefbaar maken van dit herstelde stukje platteland. Natuurbeleving staat bij Het Zeeuwse Landschap hoog in het vaandel en hier bood zich een mogelijkheid bij uitstek aan. Er zijn drie routes uitgezet die dwars door de velden lopen. Ze sluiten aan op het wandelnetwerk op Zuid-Beveland en dankzij de medewerking van enkele buren is het mogelijk om vanaf het stationnetje van 's-Heer Abtskerke helemaal door de velden naar de oude dorpskern te lopen, waarbij de hoeve zorgt voor een aangename onderbreking van de wandeling. een nieuw cultuurhistorisch project begon met de verwerving van de Kruisdijkschans bij Aardenburg, sprong de provinciale overheid bij met de helft van de aankoopsom. En mét de wens dat er nog vele soortgelijke projecten mogen volgen! Foto Boerenzwaluw (Chiel Jacobusse) ZEEUWS -17-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 17