GEEN GERINGE OPGAVE In 1975 vroeg Jan de Zwart zich al af in Zeeuws Nieuws, het blad van het Coördinatieorgaan voor Natuur en Landschap, hoe het nu verder moest met de Westerschelde en zijn (soms) conflicterende functies: natuur, vaarweg, recreatie en kokkelvisserij. Na 1975 is er veel ERSCHELDEMONDING als resultaat dat ook de visdief een ruim bemeten prima broedplaats had. Het aantal groeide tot boven de 1000 broedparen. Toen verscheen er weer een nieuwe pionier: de grote stern. Grote sterns hadden al meer dan 25 jaar niet meer in Zeeland gebroed toe ze zich in 1986 met 85 paren vestigden op de Bol. Wel broedden ze in flink aantal op het eiland Hompelvoet in de Grevelingen. Met de vestiging op de Bol was een nieuw Zeeuws bolwerk voor de grote sterns ontstaan, dat tot op de dag van vandaag bezet is. Het aantal grote sterns ligt tegenwoordig meestal rond de 4000 broedparen. En nog is de vestiging van verrassende soorten niet ten einde. Enkele jaren geleden verscheen de zwartkopmeeuw, die hier met inmiddels meer dan 800 broedparen zijn grootste broedkolonie van de Benelux heeft. Het broedgebied op de Hooge Platen heeft dus grote natuurwaarden, maar die waarden staan, net als de rest van de Westerschelde voortdurend onder druk. zijn overigens fenomenaal afgenomen, en de beroepsvisserij heeft het niet meer volgehouden); en de recreatie is in omvang en niches toegenomen. De natuur knokt tegen de verdrukking in. Dank zij Sealife Blankenberge en de populatiegroei in de Waddenzee zijn dezeehonden teruggekeerd, maar pups worden nauwelijks gezien. Bruinvissen worden incidenteel waargenomen, terwijl ze talrijk aanwezig zijn op de Noordzee en wanneer zien we de Tuimelaars terug? De sterns handhaven zich nog, zij het dat de aantallen en het broedsucces veel meer fluctueren dan pakweg 20 jaar geleden. Schelpdieren, garnalen en kleine vissoorten wisselen ook sterk in hun presentie. Onmiskenbaar staat de natuur van de Westerschelde onder hevige druk en is haar toestand op z'n zachtst gezegd instabiel. Dat is wezenlijk iets anders dan dynamisch. Ook in de Natura 2000 beoordeling krijgt de Westerschelde een magere waardering met "een ongunstige staat van instandhouding". Om deze ongunstige ontwikkeling te keren en Foto boven Het weidse landschap van de Hooge Platen (Chiel Jacobusse) gebeurd. de komende tien jaar? De functie vaarweg is met de tweede en de derde verdieping en de havenuitbreidingen aanzienlijk versterkt; de kokkelvisserij is enigszins beperkt, maar nog steeds toegestaan (de kokkelbestanden de biodiversiteit van het estuariene milieu een toekomst te geven is per soort maatwerk en daadkrachtig specifiek beleid noodzakelijk. En het maatwerk voor alle soorten is dat beleid waarbij de stroomsnelheid van het water weer gaat afnemen. En dat is geen geringe opgave. Een mooie taak voor ZEEUWS -19-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 23