mam ar ben je? schoolklassen bezocht die een educatief programma volgen. "Gemiddeld ontvangen wij ruim 2000 leerlingen per jaar. In het Programma Basisonderwijs zijn allemaal leuke activiteiten voor de verschillende leeftijdsgroepen opgenomen. Ik vind het erg belangrijk dat de leerlingen zoveel mogelijk zelf uitzoeken en uitvoeren, soms bijgestaan door een van onze gidsen. Het is altijd weer leuk om kinderen, die eerst wat verlegen of soms ongeïnteresseerd binnenkwamen, na een ontdekking helemaal enthousiast te zien worden", aldus Carolien. DE LANDSCHAPSTUIN IN Hoofd van de landschapstuin is Erik Speksnijder. Hij is een deel van zijn tijd bezig met het arbeidsintensieve onderhoud van dit fraaie onderdeel van het museum, maar de voorlichting aan de bezoekers is zeker zo belangrijk. Erik: "In de maanden mei tot september wordt door ons op de woensdagmiddagen een rondleiding in de tuin gegeven aan bezoekers. Deze rondleiding duurt 1-1V2 uur. Dit lijkt lang, maar er zijn zoveel dingen die we kunnen laten zien en waar we iets meer over kunnen vertellen, dat het altijd te kort blijkt. Alleen al bij de mooie slotgracht rondom de tuin met z'n waterleven en vogels kan een heel verhaal verteld worden en dan zijn we nog niet eens in de tuin. In de tuin staat een mooie oude kasmuur, waaraan nestvoorzieningen hangen voor solitaire bijen en wespen. Deze soorten hebben allen hun eigen specialisatie en het is voor veel bezoekers een eye-opener om te zien datje niet naar een tropisch regenwoud hoeft om dit soort specialisten in de natuur tegen te kunnen komen. Het mooie van de landschapstuin is ook dat er door de aanleg van de verschillende Zeeuwse landschapjes ook veel verschillende planten en dieren in de tuin leven. Populair bij kinderen is het zelf ontdekken van dit leven met behulp van schepnetjes en zoekkaarten in de water- en krekentuin. In het begin proberen ze meestal een vis te vangen, maar die zijn meestal te snel. Dan dus dan maar op jacht naar iets anders. Bij de eerste salamander of libellelarve die gevangen wordt, zijn de visjes meestal snel vergeten!" Behalve de watertuin en krekentuin liggen er in de tuin nog een paar typisch Zeeuwse landschapjes, zoals een duintuin, een dijktuin, een boerderijtuin, een akkertuin en een moerneringstuin. Deze moerneringstuin toont een miniatuurstukje oudlandgebied met natte lage delen, die onder invloed staan van zout veen. Zo groeien hier in de lage delen planten als zulte, schorrenzoutgras, heen en melkkruid. Achterin de tuin is een heggenlandschap aangelegd. Binnen de heggen ligt hooiland, waarop veel orchideeën en andere zeldzame planten als grote ratelaar en echt duizendguldenkruid groeien. Als u ze niet kent: de hoveniers vertellen er graag over. PUBLIEKSACTIVITEITEN, BINNEN EN BUITEN Maaike de Wilde is educatief medewerkster van het museum. Maaike: "Een belangrijk onderdeel van mijn werk is het jaarlijks samenstellen van de activiteitenagenda. Iedere keer weer een uitdaging om een gevarieerd aanbod te bedenken en te ontwikkelen voor een heel nieuwjaar. Ideeën zijn er genoeg. Er zijn legio aanknopingspunten: het museum, de landschapstuin, de Zeeuwse natuur en het landschap en de bijzondere omgeving van Terra Maris met bos, duinen, strand en zee. De uitvoering van de activiteiten is voor een groot deel in handen van vrijwilligers, gidsen en collega's. Maar ook worden soms vakspecialisten in de diverse disciplines op het gebied van de Zeeuwse natuur ingeschakeld of kunstenaars om bijvoorbeeld een workshop of theaterwandeling te verzorgen". Dit jaar is er een belangrijke nieuw element in de landschapstuin bijgekomen: een reconstructie van een mottekasteel, een verdedigingstoren zoals ze in de Middeleeuwen op de Zeeuwse vliedbergen stonden. Een mooi aanknopingspunt voor nieuwe activiteiten. Maaike:"Het hoogtepunt moet een middeleeuws festijn met spijzen en spelen worden; dit staat in het hoogseizoen vier keer op de agenda, met in de namiddagen en vroege avond o.a. demonstraties schapen drijven, middeleeuwse muziek, kinderspelletjes en figuren uit die tijd. Ik zie het al voor me, middeleeuwse gezelligheid met heerlijke geuren van gebraad op zomerse namiddagen in de landschapstuin!" Foto Basisschool leerlingen bekijken de expositie "Zilt en wild" wie hoort bij wie? __Jfcssing zo zijkant vitrine jgf ZEEUWS -33-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 37