Begin dit jaar, op 15 januari, spoelde er een dode walvis aan in de Sloehaven bij Vlissingen. Een gebeurtenis die flink wat publiek trok en goed was voor persaandacht van binnen en buiten de provincie. Het is natuurlijk ook behoorlijk spectaculair als een dier van 8,5 meter en een gewicht van meer dan 5000 kg op de kust strandt. ALTIJD NIEUWS KIJK, door Marten Hemminga Foto Door een snijploeg van Naturalis is ter plekke het Aangespoelde vlees van de kop zoveel mogelijk weggesneden; de gewone vinvis in half schone schedel is daarna schoongemaakt. Dat Sloehaven op 15 gebeurt gewoonlijk in warmwaterbakken met Biotex. januari 2012. De enzymen in het wasmiddel breken de vleesresten (R. Oreel) af, waardoor smetteloos witte botten overblijven. Dat is in ieder geval de bedoeling. Hoe het uitpakt met de Vlissingse walvis zullen we zien. De aangespoelde walvis was een gewone vinvis, die als volwassen dier 27 meter lang kan worden. Het ging hier dus om een kleintje, een jonkie met waarschijnlijk nog niet volledig verbeende en aaneengegroeide schedelbeenderen. Hoe dan ook, de schedel wordt toegevoegd aan de nationale collectie walvisbeenderen en -skeletten die Naturalis beheert. Ik hoop stiekem dat we hem ook een keertje in Terra Maris kunnen tonen. De stranding van een walvis heeft door de eeuwen heen altijd opzien gebaard. En dat is ook de reden dat er een goed inzicht is in de frequentie van strandingen vanaf de 16e eeuw; het blijkt niet een echte zeldzaamheid te zijn ZEEUWS -6-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2012 | | pagina 10